Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Thursday, July 18, 2024

More
  домаАгро ВестиНамалено производство на познатите холандски лалиња

  Намалено производство на познатите холандски лалиња

  petel baner

  Кризата со гасот ги погоди и цветните пазари со познатите лалиња во Холандија.

  Лалиња се купуваат помалку поради фактот што многу Холанѓани веќе почнаа да штедат за зимата.

  Нивното производство значително се намали, бидејќи зимно време е потешко да се одгледуваат. Исто така, треба често да се загреваат, што би чинело големо количество на гас.

  Со ограничувањето на испораката на гас од Русија како одговор на западните санкции поради инвазијата на Украина, европските цени се искачија на 20 пати повеќе од нивото од пред една година.

  agrounik

  Холандската индустриска групација Гластуинбу вели дека до 40% од нејзините 3 илјади членови се во финансиска неволја. Тоа би можело да значи помалку овошје, зеленчук и цвеќиња надвор од сезоната во европските супермаркети. Така што, роизводството ќе се префрли во потоплите земји како Шпанија, Мароко и Кенија.

  До неодамна, холандските оранжерии користеа околу три милијарди кубни метри гас годишно, или околу 8% од националниот вкупен износ. Тоа опаѓа бидејќи обновливите алтернативи станаа достапни, но обемот на падот оваа година е причина за вознемиреност колку и адаптација, велат одгледувачите.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Според последните статистики во Холандија, потрошувачката на гас во индустријата паднала за 23% во годината до јуни.

  Супермаркетите превентивно ги намалија нарачките за цвеќиња за околу една третина во очекување потрошувачите да трошат помалку поради штедењето.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img