Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

21.8 C
Skopje
Thursday, September 28, 2023

More
  домаситеЧај од маточина за добро располежение и спокоен сон

  Чај од маточина за добро располежение и спокоен сон

  Petel.mk

  Маточина е растение со исклучително лековито дејство, а може да се одгледува во градина или на тераса во саксија.

  Чај од маточина се користи против киселина во желудникот, надуеност, лошо варење, гадење, богат е со антиоксиданси. Исто така овој чај ќе ве ослободи од стрес, несоница, нервоза и анксиозност.

  Има вкус и мирис на лимон, а во традиционалната медицина се користи и за разни заболувања. Од здравје на дигестивниот тракт до зараснување на рани, како и за одржување на здравјето на срцето.

  Листот од маточина или пчелинок, како што уште ја нарекуваат, има седативно, противвоспалително и антивирусно дејство.

  Се препорачува за подобар сон, за подобрување при варењето на храната, смирување на симптомите на мачнина и повраќање, стресни состојби, при главоболки, при настинки и при состојби на нервна напнатост.

  Маточината е благ, добар и пријатен лек кој се користи при проблеми во системот на органите за варење. Против надуеност на цревата, желудочни тегоби, гадење, повраќање и против дијареја).

  Утринските мачнини кај многу трудници може значително да се намалат или да се проретчат доколку се употребува по една чаша свежо приготвен чај од маточина, два пати во текот на денот, наутро и навечер.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Поради присуството на танини во неговиот состав, овој чај со право може да се употребува против пролив, особено кај децата.

  Како да приготвите чај од маточина:

  Се зема една супена лажица листови од маточина и се става во 2 дл вода да зоврие, врие 5 минути и се остава 15 минути да отстои. Се пие секогаш свежо подготвен.

  Истражувањата покажуваат дека маточината е водечко растение за смирувачки, мирен и квалитетен сон. А, многумина го нарекуваат и растение за „емоционално исцелување“.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img