Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

More
  домаАгро советиКако се чува семе од домати "воловско срце"

  Како се чува семе од домати “воловско срце”

  Како и да го наречете, воловско срце е високо ценета и висококвалитетна сорта домати која често се одгледува во семејните градини. Ова не е хибридна сорта, туку припаѓа на основните сорти на ова растение. Семето на овој домат можеме да го чуваме со години и да бидеме сигурни дека секоја година ќе добиеме добар и квалитетен род.

  Значи, воловско срце е една од највкусните сорти домати што не може да се спореди со ниту еден хибрид. Ако барате повеќе од 50 плодови со исти димензии на едно растение, тогаш подобро е веднаш да се одлучите за хибрид.

  Плодовите на доматот ќе бидат нерамни. Некои ќе бидат поголеми, некои помали, некои грутки или зашилени. Едно е сигурно, ниту еден друг домат не може да го има овој вкус.

  Секако, за вкусовите не треба да се разговара, па затоа има различни вкусови, форми и бои на доматите и секој избира што сака. Меѓутоа, ако одлучите да ги оставите семките од овој домат, треба да изберете целосно зрел плод во кој семките добро се формирале, па таквиот плод ќе го исечеме на парчиња.

  Постапка на отстранување на семето

  На убаво зрелите крупни плодови од сортата воловско срце се забележуваат убаво формирани лобуси меѓу кои има комори. Коморите ги содржат семките, а всушност семките ни се најважни. Кога ќе го исечете доматот на парчиња, можете нежно да ги извадите семките со нож или прст. На крајот ќе ги подготвиме за складирање.

  Сепак, постојат многу начини на кои можеме да ги земеме семките од доматите. Без разлика дали ќе ги изблендираме, само ќе ги исечеме на парчиња или ќе ги оставиме семките на хартија, не е важно. Важно е само да се следи постапката.

  Отстранетите семиња треба да се измијат во малку вода. Можете да ги ставите семките во цедалка за чај и ќе ги потопите во сад со вода. Треба добро да се измеша низ цедалка за да се извади што повеќе од сокот од доматот, кој останал при вадењето на семките.

  На овој начин ќе ги отстраниме сите киселини и ќе оставиме семките добро и убаво да се исушат. Кога семките се добро измиени од киселината и соковите, треба добро да се исцедат и да се стават на крпа.

  Најсоодветна е бела памучна крпа

  Белата памучна крпа е најсоодветната опција бидејќи така најдобро можеме да ги видиме семките. Кога ќе ги нанесеме на крпата, ќе видиме дека на семките остануваат уште делови од овошјето, сок или жили. Но, тоа не треба да не загрижува бидејќи сето тоа ќе се исуши на топло место. Додека пак крпата ќе го впие остатокот од влагата.

  Еден начин е да постапиме како што правеле нашите предци. Сувите семиња да се завиткаат во ролна, да се врзат и да се остават на суво, ладно и темно место. Така ќе ја чекаат сезоната на сеидба.

  И уште една подобра опција, ако имате неколку различни сорти, е да по неколку дена откако ќе се исушат овие семки, да ги изгребете од крпата и да ги ставите во кесички на кои ќе напишете за која сорта станува збор.

  Таквите кеси треба да се стават и на ладно и темно место, наредени во кутија. Мора да се внимава да не се изложени на премногу висока или премногу ниска температура. Од друга страна, ако семките се добро исушени, може да се чуваат во замрзнувач. Високите температури не се добри за семките.

  Ако ги чувате во крпа, можете да бидете сигурни дека ќе ‘ртат и за неколку години, дури и околу 5 или 6 години.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img