Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

More
  домаАгро ВестиДали рускиот амонијак ќе стигне на светскиот пазар преку Украина?

  Дали рускиот амонијак ќе стигне на светскиот пазар преку Украина?

  ОН предлагаат рускиот амонијак, во сопственост на Уралхем, да се носи на руско-украинската граница преку гасовод. Американски Trammo би го превземал од таму.

  Можно е да се рестартира извозот на амонијак од Русија преку Украина, што е со посредство на Обединетите нации. Овој потег може да го стабилизира договорот од јули со кој украинските земјоделски производи се извезуваат преку Црното Море, пишува Ројтерс. 

  Амонијакот е клучна состојка во азотни ѓубрива. Цевководот што го транспортираше од рускиот регион Волга до украинското пристаниште Одеса беше затворен уште во февруари. 

  Стабилизација на цените 

  Обединетите нации предложија рускиот амонијак, во сопственост на рускиот производител на ѓубрива „ Уралхем“, да се донесе на руско-украинската граница со цевковод. Таму ќе биде подигнат од Trammo, глобален трговец на мало со седиште во САД на овој вид стоки. 

  „ Недостигот на амонијак, кој претходно се доставуваше преку Украина, на пазарот на земјите зависни од него, предизвика значителни потешкотии . “ рече извршниот директор. Ед Вајнер во изјавата.

  Капацитетот на гасоводот е 2,5 милиони тони амонијак годишно.

  Договорот ќе и даде на Русија причина да се придржува до јулскиот договор за извоз на жито од Украина. Тој треба да биде обновен во ноември. 

  Имено, претседателот на Русија, Владимир Путин неодамна го критикуваше овој документ и се закани со ограничувања. Тој се пожали дека извозот од Русија е отежнат, додека стоката од Украина, според него, не оди во сиромашните земји, туку во Турција и во Европската унија. 

  Есенска сеидба 

  Треба да се напомене и дека минатата недела министрите за енергетика на земјите-членки на ЕУ одржаа состанок за актуелната енергетска криза, а во врска со неа и падот на производството на азотни ѓубрива. 

  Како што дознаваме, поради најавата за затворање на многу хемиски фабрики, ќе има дополнително поскапување на пазарот. Како што пишува рускиот портал за ѓубрива Fertilizer Daily , западните санкции против акционерите и менаџерите на руските производители на ѓубрива доведуваат до значително намалување на испораките од таа земја.

  „ Санкциите наметнати од властите на ЕУ врз Русија и нанесоа силен удар на нејзиниот енергетски пазар и хемиската индустрија. Нема да биде изненадувачки ако во следните недели продолжи намалувањето на производството на азотни ѓубрива во ЕУ, што ќе доведе на нивно натамошно поскапување и нарушување на есенската сеидба , што на крајот ја влошува кризата со храна “, коментираат од информативно-аналитичката служба на овој портал. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img