Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

25.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024

More
  домаситеДива круша - лек за многу болести

  Дива круша – лек за многу болести

  petel baner

  Дива круша е хранлива и вкусна овошка, а има и многубројни лековити дејства, од неа се прави мармелад, чај и ракија.

  Дива круша (Pyrus piraster) е листопадно дрво, високо е 20 метри, со широка пирамидална крошна и со кратко, густо и рамно стебло. Кората е дебела околу два сантиметри, темно сива, младото стебло е мазно, а старото длабоко испукано. Листовите се долги околу осум сантиметри.

  Плодот зрее и се бере во август. Семката е црна, сјајна и сплескана. Цвета од април до мај, во исто време со излегување на листовите. Цветањето на едно стебло трае од 10-14 дена. Дава обилен нектар и цветен прав.

  Дивата круша може да доживее старост и до 150 години и најчесто расте во листопадните шуми, во средна и југозападна Европа.

  Лековити својства на дивата круша

  Дивата круша се користи како лековита билка, а во овоштарството како подлога за калемење на племенити сорти на круши.

  Се користи плодот кој влегува во состав на разновидни овошни и шумски чаеви. Младите листови на дивата круша го поттикнуваат излачувањето на песокот и камењата од уринарните канали.

  Плодот дива круша има и хранливи и лековити својства. Свежиот плод во просек содржи околу 24% вода. 3,13% шеќер, 0,2% јаболкова киселина, 0,4% белковини, 0,3% масти, 3,5% пектини и 2,5% несварливи супстанци.

  Содржи витамин А и Ц, како и минералите׃калај, фосфор, магнезиум и калциум. Во човечката исхрана, зрелиот плод се користи за производство на мармелад а може да се користи и во производство на добра ракија.

  Agrobot

  Во народната медицина дивата круша се употребува за овошен чај, против кашлица, воспаление на грлото и поволно делува на слузокожата на цревата.

  Чај од дива круша

  плодот ситно се сечка, се суши на темно и прозрачно место. Се попарува со зовриена вода а кога чајот малку ќе олади се пие.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  Чај за дијабетичари

  За лицата кои имаат покачен шеќер во крвта, а се уште не примаат инсулин, добро е да почнат да ја користат дивата круша. Се сечат гранчињата, и се лупи кората на крушата и од неа се вари чај. Се пие дури не се намали нивото на шеќер во крвта. Најчесто, сосема се лекува дијабетесот.

  Дивата круша не се сади, туку сама никнува и единствено дивата круша е добра за чај.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img