Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

27.8 C
Skopje
Wednesday, October 4, 2023

More
  домаАгро ВестиНа референдум отфрлена иницијативата за подобри услови за животните на фармите

  На референдум отфрлена иницијативата за подобри услови за животните на фармите

  Petel.mk

  Со 62,9 отсто од гласовите на референдум во Швајцарија беше одбиен предлогот за подобрување на условите за животните на фармите, редовен пристап до отворен простор и намалување на максималниот број на животни во еден објект.

  На вчерашниот референдум, Швајцарците  ја отфрлија иницијативата за забрана на интензивно, фабричко сточарство и зајакнување на правилата за благосостојба на животните, пишува Swissinfo. Земјоделците овој исход го нарекуваат победа, а конечниот резултат го толкуваат како доверба во локалното земјоделство.

  За актуелниот начин на производство на храна се изјасниле дури  62,9 отсто од населението. Тоа е значително повеќе отколку што предвидувале анкетите. Од 26-те региони, само кантонот Базел ја одобри оваа идеја.

  Дали го почитуваат достоинството и благосостојбата на животните?

  Иницијативата, која претходно ја потпишаа 100.000 луѓе, бараше подобрување на условите за животните на фармите. Потоа редовен пристап до отворено и намалување на максималниот број на животни дозволени во еден објект.

  Одговорен за ставот на Владата по ова прашање, министерот за внатрешни работи Ален Берсет изјави дека граѓаните оцениле дека во Швајцарија се почитува достоинството на животните и дека нивната благосостојба е доволно заштитена со важечката законска регулатива.

  Противниците на забраната, вклучително и владата и мнозинството во парламентот, предупредија дека промената ќе доведе до повисоки цени, намален избор на потрошувачите и поплава од странски производи за да се пополни недостигот предизвикан од новите правила – и покрај намерата да се внесе увозот во во согласност со новите стандарди.

  Да се ​​вратиме на печењето во недела!

  Активистите ја гледаа реформата како начин да се прилагоди швајцарското земјоделство на глобалната борба против климатските промени – што бара намалена потрошувачка на месо и пренамена на земјиштето за да се произведе повеќе зеленчук и помалку добиточна храна, особено по сушното лето оваа година. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Не негираа дека цените на животинските производи ќе пораснат како резултат на новите правила. Сепак, тие сметаат дека новите правила се неопходни во борбата против влијанието на интензивното земјоделство врз здравјето и животната средина. Сметаат дека месото треба да биде квалитетен производ за кој потрошувачите ќе плаќаат повеќе, но ќе јадат помалку. „ Да се ​​вратиме на печењето во недела! “, рече политичарот од Зелената партија Мерет Шнајдер за време на кампањата.

  Доколку се прифатеше оваа иницијатива за одгледување, земјоделците ќе имаа рок до 25 години да се прилагодат на правилата. 

  Во последниве години, Швајцарија имаше жестока битка околу земјоделското производство, вклучително и минатогодишното гласање за забрана на употребата на пестициди.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img