Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

27.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

More
  домаАгро ЗабаваБел јасмин - синоним за убавина и елеганција

  Бел јасмин – синоним за убавина и елеганција

  petel baner

  Јасмин е растение од кое се прават парфеми, масла и чаеви. Од него мирисаат цели градини и балкони, а со својата елеганција се вклопува во секој простор.

  Постојат повеќе од 200 различни видови див јасмин. На нашите простори најпознат е обичниот или белиот јасмин, но според неговите карактеристики тој е сè само не обичен.

  Јасминот може да порасне и до метар и половина, а кога ќе процвета, најчесто е во кластери од три до пет цветови. Украсен е со доминантно силен, сладок мирис, а цвета во текот на јуни и јули.

  Потребно е редовно наводнување и годишно кастрење за да се подобри растот и цветањето. Љубител е на сончеви места во градината и балконите, но освен гореспоменатото кроење, не бара посебна грижа.

  Доколку сте решиле да ги разубавите вашите градини или балкони со јасмин, изберете сончеви и топли места.

  agrounik

  Ако живеете во област со медитеранска клима, можете да ја засадите директно во градината, но во континенталните региони се препорачува да се засади во саксии кои можете да ги засолните во текот на зимата. Имено, на јасминот му пречат мразот и студените ветрови, а снегот може да ги оштети неговите лисја.

  Откако ќе го засадите, обидете се да го чувате таму што е можно подолго. Ако неговата местоположба наеднаш се промени, на пример, од сончево место на потемно, растението ќе доживее шок, а тоа ќе се види во форма на дамки на неговите лисја.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Откако ќе заврши цветањето на јасминот, тој мора да се закрои за следната година да даде миризливи и убави цветови.

  Интересно е што во текот на зимските месеци листовите ја менуваат бојата и стануваат црвеникави.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img