Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

27.8 C
Skopje
Wednesday, October 4, 2023

More
  домаАгро ВестиЦените на храната најверојатно нема да се смират до следната жетва

  Цените на храната најверојатно нема да се смират до следната жетва

  Petel.mk

  Цените на храната ќе продолжат да растат до средината на следната година, поточно до следната жетва. Единствена кочница за енормниот раст ќе биде куповната моќ на граѓаните.

  Потрошувачите веќе се свртуваат кон поевтините категории на производи. Само три до пет отсто од оние со „подлабок“ џеб можат да се справат со сегашните зголемени цени.

  – Високата цена на храната е забележана низ целиот свет. На ова одамна предупреди ФАО, иако според нивниот извештај, во последните месец-два има благ пад и стабилизирање на цените на основните суровини, пред се на пченицата, пченката и сојата. Но, имајќи предвид дека светската криза сè уште трае, дека две важни земји се во конфликт и дека тие сочинуваат 30 отсто од светските средства за храна кога се во прашање три основни производи како пченица, пченка и сончоглед, т.е. маслодајни култури, се плашам дека кризата со светскиот биланс на храна ќе продолжи да биде исклучително изразена.

  Тој смета дека поскапувањата на основните прехранбени производи ќе продолжат. Можеби не со истото темпо како во првиот и вториот квартал годинава, но дека инфлаторните движења сепак ќе имаат значително влијание.

  До следната реколта, сегашниот тренд на цените на храната нема сериозно да се промени

  Зборуваме за најосновните производи. Гледаме дека цените на месото и млекото се многу високи и дека нашиот просечен потрошувач ретко може да плати за тоа.

  Куповната моќ на граѓаните ги ограничува цените и дека таа е главниот фактор што спречува уште подрастични поскапувања. Потрошувачот едноставно нема да има пари да го следи овој ценовен тренд. Квалитетот на исхраната ќе се сведе на најосновните потреби – свежо краткотрајно млеко, еден вид месо, пред се пилешко и малку зеленчук.

  – Значи, ќе бегаат во пониски категории производи, во поевтини видови месо. Ќе купуваат свежо краткорочно млеко наместо долгорочно. Потрошувачката на масло секогаш може да се рационализира, шеќерот исто така, ова е логиката на потрошувачите.

  – Ако не можеш да платиш пилешко филе, оди по батаци. Ако дури и тоа не можете да го направите – купувате крилца. Истото е и со свинското месо – ако не можете да купите бут, плешка или кременадла, одите по поевтини категории како ребра.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Државата секогаш тежнее кон стимулирање на потрошувачката, а таа ќе се намали и по количина и по вредност.

  Многу економски посилни земји, како Англија и Германија, исто така се соочуваат со драстична инфлација

  Економски далеку посилни земји, како Англија и Германија, исто така се соочуваат со драстична инфлација. Се соочуваат со ограничување на потрошувачката и „затворање на славините“ каде што можат.

  Во Европската унија, уделот на храна во четиричлено семејство беше од 12 до 17 отсто. Денес со цената на енергијата надмина 25 отсто. Ова се два основни типа на трошоци и животни потреби. И соодветно, храната и енергијата ќе продолжат да имаат висока цена во овој зимски период, па не се очекува сериозно стабилизирање на цените.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img