Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

8.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

More
  домаАгро ЗабаваМириси со исцелителна моќ

  Мириси со исцелителна моќ

  Голем број на истражувања потврдиле дека мирисите имаат добро влијание врз нашето здравје.

  Некои мириси можат да го ублажат стресот, болката, да го поправат расположението и да помогнат при мачнина.

  Овие 6 мириси имаат голема исцелителна моќ:

  Жалфија

  Најдобра е за намалување на крвниот притисок

  Истражување од 2013 година покажало дека кај жените кои помирисале жалфија се намалил крвниот притисок и брзината на дишење. Покрај тоа, тие полесно се опуштале за време на стресен медицински преглед. Освен тоа, таа го подобрува и памтењето и ја зајакнува концентрацијата.

  Нане

  Најдобро е за намалување на стрес

  Истражувањата покажале дека со негово вдишување се намалува нивото на кортизол, хормонот за стрес. Покрај тоа, го намалува уморот и желбата за чоколадо.

  Портокал

  Најдобар е за ублажување на анксиозност

  Едно истражување открило дека лицата кои помирисале портокал пред стресен тест останале смирени под притисокот и биле помалку анксиозни, најверојатно поради тоа што овој мирис помага во ублажувањето на стресот. Покрај тоа, го зголемува и расположението.

  Рузмарин

  Најдобар е за зајакнување на мозочните функции

  Со вдишувањето на рузмарин ги зајакнувате мозочните функции, односно брзината и прецизноста при напорни ментални задачи, велат истражувањата од 2012 година. Друго истражување открило дека мирисот на рузмарин освежува и ментално стимулира. Исто така  ја зголемува енергијата и го намалува заморот.

  Цимет

  Најдобар е за подобрување на вниманието

  Мирисот од цимет добро влијае врз делот од мозокот задолжен за фокусирањето. Возачите се повеќе фокусирани откако ќе помирисаат миризливо масло со цимет. Освен тоа, ја подобрува и концентрацијата и ги намалува фрустрациите.

  Лаванда

  Најдобра е за опуштање и ублажување на болките во ПМС

  Мирисот на лавандата може да ве опушти. Истражување од 2013 година открива дека мирисот од лаванда ги ублажува и симптомите пред менструација, како и симптомите на збунетост и депресија. Ја намалува анксиозноста и силата на мигрената.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img