Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

9.8 C
Skopje
Sunday, December 4, 2022

More
  домаАгро ВестиЛамборгини произведува 430 килограми мед секоја година

  Ламборгини произведува 430 килограми мед секоја година

  Уште во 2016 година, тие поставија пчеларник со 600.000 пчели во паркот Ламборгини. Тие не се единствените во групацијата Фолксваген.

  Компанијата Ламборгини е најпозната по своите луксузни автомобили, но помалку е познато дека произведуваат мед што не го продаваат.

  Во своето соопштение за медиумите, во кое зборува за се што прави за да го направи бизнисот поодржлив, италијанскиот производител се пофали со пчеларникот и производството на мед. Уште во 2016 година, тие поставија пчеларник со 600.000 пчели во паркот Ламборгини. Секоја година тие произведуваат 430 килограми мед, кој им го даваат на своите вработени за Божиќ.

  Како дел од одржливиот бизнис, овој бренд инсталираше фотоволтаична централа во Санта Агата Болоњезе, најголемата во италијанскиот регион Емилија Ромања. Со негова употреба, од 2010 година, тие заштедиле повеќе од 2.000 тони CO2.

  Пчелни кошници на производители на автомобили

  Кога станува збор за пчеларството, Ламборгини нес е единствените во групацијата Volkswagen. На почетокот, Порше имаше пчеларник со приближно 1,5 милиони пчели. Во првата година произвеле околу 400 кг мед наречен Турбиеншен мед, кој бил распродаден за неколку дена. Ова ги натера да се прошират на три милиони пчели и сега произведуваат околу 1.000 кг секоја година.

  Бентли, кој исто така е дел од групацијата Фолксваген, произведува мед во Обединетото Кралство.

  Во оваа земја и Rolls-Royce чуваат пчели, од кои 300.000, а минатата година, вработените волонтираа во нивното седиште во Гудвуд, Западен Сасекс, каде што има и пчеларник. Компанијата нагласува дека нивните пчели создаваат мед кој го опишуваат како „Ролс-Ројс на медот“. Сепак, нивните количини се значително помали од оние што ги произведува Порше.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img