Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

16.8 C
Skopje
Tuesday, June 6, 2023

More
  домаАгро ЗабаваЗа што сè помага маслото од рузмарин

  За што сè помага маслото од рузмарин

  Маслото од рузмарин совршено ја поттикнува циркулацијата, влијае на нервниот систем, го опушта и на тој начин ја подобрува концентрацијата.

  Маслото од рузмарин може да се мачка на кожата, но и да се вдишува.

  Како се користи масло од рузмарин?

  Ова масло може да се вдишува со помош на дифузор во кој се ставаат 5 до 10 капки масло, а може и директно да се инхалира. Исто така, може да го мачкате на кожата, но претходно е потребно да го промешате со јојоба, кокосово масло или бадемово масло.

  Пред користење на кожата може да се направи тест за да се провери како ќе реагира кожата и дали ќе предизвика реакција. Ставете капка масло на кожата и почекајте половина час. Ако не се појави никаква реакција, може да го користите маслото на кожата.

  За што сè служи маслото од рузмарин?

  Кожа

  Може да служи како решение за акни и други проблеми со кожата. Важно е да го користите со друго масло за да не предизвика несакани реакции.

  Проблеми со дишењето

  Ова масло е одлично за бројни проблеми со дишењето, а посебно за искашлување, бронхитис или проблеми со синусите. Потребно е да го вдишувате маслото за да ги олесните овие тегоби.

  Расположение

  Со вдишување на масло од рузмарин се подобрува расположението, луѓето се поопуштени и посреќни. Познато е дека рузмаринот го намалува стресот.

  Помнење

  Ова масло ќе ви помогне да се фокусирате подобро, како и да помните информации.

  Циркулација

  Масло од рузмарин ја поттикнува циркулацијата. Може да додадете неколку капки во кремата или може да се користи промешано со базично масло. Ова масло ќе ги реши проблемите со ладни раце и нозе. Исто така може да се користи и за отстранување на целулит.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img