Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

0.8 C
Skopje
Tuesday, November 29, 2022

More
  домаАгро ЗабаваМирисот на есента: Мафини со тиква и цимет

  Мирисот на есента: Мафини со тиква и цимет

  Подгответе вкусни мафини со печена тиква и почувствувајте ја есента во вашиот дом.

  Со овие мафини вашиот дом ќе биде исполнет со мирис на слатки, меки и вкусни ароми на цимет, ванила, тиква…

  Еве што ви е потребно и на кој начин да ги подготвите.

  Состојки:

  450 гр пире од печена тиква
  1 ¾ шолји брашно
  1 шолја бел шеќер
  ½ шолја кафеав шеќер
  2 лажички цимет
  ¼ лажичка мелено каранфилче
  ¼ лажичка морско оревче
  1 лажичка сода бикарбона
  ½ лажичка сол
  1 лажичка екстракт од ванила
  2 јајца
  ½ шолја масло

  Подготовка:

  Исечете ја тиквата и отстранете ги семките. Покријте ја со алуминиумска фолија и печете ја околу еден час во загреана рерна на 200°С. Откако ќе се олади, со лажица извадете ја внатрешноста. Ставете ја во блендер или убаво испасирајте, за да добите пире.

  Премачкајте ги формите за мафини со малку путер или маргарин и оставете ги настрана.
  Во длабок сад ставете ги сите суви состојки, односно брашното, белиот и кафеавиот шеќер, солта, содата, циметот, каранфилчето и морското оревче. Промешајте.
  Во друг сад ставете ги јајцата, пирето од тиква, маслото и екстрактот од ванила. Промешајте со маталка, но не премногу и така добиената смеса турете ја во садот со сувите состојки. Добро промешајте со лажица.
  Ставете од смесата во формите за мафини и печете на 190°С околу 20 минути.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img