Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

8.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

More
  домаАгро ВестиНАТО ја повика Русија да го продолжи договорот за житото

  НАТО ја повика Русија да го продолжи договорот за житото

  НАТО ја повика Русија да го продолжи договорот за жито, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

  – Ја повикуваме Русија да го продолжи договорот на ОН за жито со учество на Турција. Целта е да се обезбеди непречено снабдување со храна на оние на кои им е најпотребна. Ова беше изјавено на заедничката прес-конференција во Брисел со романскиот премиер.

  На 22 јули во Истанбул беа потпишани два поврзани документи за решавање на проблемот со снабдување на светските пазари со храна и ѓубрива. Документите формираат еден пакет. Првиот меморандум ги обврзува ОН да ги отстранат различните ограничувања за извозот на руски земјоделски производи и ѓубрива на светските пазари. Вториот меморандум дефинира алгоритам за извоз на украински земјоделски производи од црноморските пристаништа контролирани од Украина. Сепак, како што истакнува Москва, во однос на извозот од Руската Федерација, тој бизнис се уште не функционира. Договорот за жито истекува на 19 ноември годинава, но изгледите за негово продолжување се уште се нејасни.

  Од ОН претходно најавија дека сметаат на продолжување на договорот за житото

  Како што истакна официјалниот претставник на генералниот секретар на ОН, Стефан Дужарик, Антонио Гутереш и неговиот тим работат на проширување на иницијативата. Гутереш разговараше и за изгледите за продолжување на договорот за жито со рускиот претседател Владимир Путин во септември. Од друга страна, рускиот претседател Владимир Путин пред неколку дена изјави дека, доколку се покаже дека хуманитарните коридори за снабдување со жито на најсиромашните земји се користат за терористички дејствија, тоа ќе го доведе во прашање спроведувањето на договорот. Засега нема докази за тоа.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img