Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

7.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

More
  домаАгро ЗабаваДомашни зашеќерени јаболка

  Домашни зашеќерени јаболка

  Во овие есенски денови уживајте во ова слатко задоволство на домашни зашеќерени јаболка.

  Зашеќерени јаболка се десерт кој многумина ги потсетува на детсвото, црвени, миризливи и сјајни никого не остваат рамнодушен.

  Еве како да ги подготвите сами.

  Потребни состојки:

  10 мали јаболка

  1 кг шеќер

  10 стапчиња долги 20 см

  црвена боја прехрамбена боја

  Начин на подготовка:

  Јаболката добро измијте ги, исчистете ги и на средина ставете им стапче.

  Карамелизирајте го шеќерот додека не добиете бледо жолта боја. Додајте ја црвената боја и тргнете ја смесата од оган.

  Убаво поминете ги јаболката во смесата и ставете ги на плех со хартија.

  Прелијте ги со остатокот.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img