Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Sunday, December 4, 2022

More
  домаАгро ЗабаваКои јадења освен риба можете да ги подготвите за посна слава?

  Кои јадења освен риба можете да ги подготвите за посна слава?

  Есенскиот и зимскиот период од годината се поврзуваат со прослави, дружења, но и зголемен внес на калории, бидејќи во празничната сезона јадеме и пиеме повеќе. Сезоната на слави започнува на есен, а секој месец до јануари има барем една прослава. Иако празнувањето на славата е предизвик само по себе, заштедата на посна слава е уште поголем предизвик.

  Храната што е дозволена во постот е ограничена, а некои дури сметаат дека посна слава е поскапа од мрсната. Сепак, со добар избор на состојки и истражување кои јадења можете да ги подготвите, не мора да биде толку скапо. Во остатокот од текстот дознајте кои јадења се приготвуваат покрај рибата за посна слава. Ви подготвивме и специјални рецепти за салати и пити кои можете да ги послужите како предјадење.

  Што сѐ се подготвува за посна слава покрај риба?

  Рибата е главното јадење што се служи за посна слава, исто како што се служи печено како главно јадење за Мрсна. Но, покрај рибата се подготвуваат и бројни јадења кои ја збогатуваат празничната трпеза, додека рибата доаѓа како последно јадење. Ајде да одиме по ред, како обично се служи храна на прослава.

  Посно мезе

  Посно предјадење е различно од масното затоа што за подготовка е потребно малку повеќе креативност и посветеност. Но навистина вреди кога зборуваме за вкусот. Иако на некои можеби им се чини дека изборот за посно мезе е мал, тоа навистина не е така. Најубавите посни предјадења вклучуваат разни кифлички, посни солени колачи, пити и разни видови салати.

  Можностите се многубројни – сето тоа можете да го направите со ајвар, спанаќ, со праз, ориз, компир, печурки и многу други намирници кои се дел од брзата храна. Само треба да ја пуштите вашата фантазија.

  Посна сарма

  Иако многумина ќе речат дека класичната сарма е незаменлива, немојте да имате предрасуди за посната сарма, бидејќи може да биде исто толку вкусна. Основата на посната сарма е оризот, како меленото месо за класичната сарма, а други состојки кои го подобруваат вкусот се кромидот, лукот, празот, морковот, магдоносот, компирот и зачините по избор, а најмногу се пиперот, зеленчукот и ловоров лист. Често се користи и мелен сладок пипер, како и сол.

  Рибја чорба

  Рибјата чорба е еден од специјалитетите и задолжителни јадења на посна празнична трпеза. Како пандан на белата супа или супа за мрсна слава, супата од риба е едно од оние јадења што многу луѓе едвај чекаат да се послужат.

  Најдобриот вкус можете да го постигнете ако го направите со неколку различни видови речни риби, но доколку не сте во можност, најдобро е да користите крап, бидејќи тој има најголем процент на маснотии и ќе и даде божествен вкус на вашата супа.

  Посен грав

  Посен грав заедно со риба се смета за главно јадење на гозбата, а на многумина им е и омилено јадење. Едноставно се подготвува, а може да биде исклучително вкусно доколку се подготви на вистински начин. За наједноставна подготовка потребни ви се само грав, кромид и зачини по избор, а доколку сте љубители на зачинета храна, можете да фрлите и лута пиперка.

  Посни салати

  Голем е бројот на посни салати кои се многу вкусни и лесни за подготовка. Во остатокот од текстот ќе ви дадеме неколку идеи со кои можете да ги послужите сите салати.

  Посна салата со макарони

  За оваа салата потребни ви се пакување посни макарони, пакетче печурки, пакување слатка пченка, 200 гр посно сирење, 600 гр посен мајонез и 100 гр сусам.

  Посна салата со туна

  Сè што треба да добиете се две лименки туна, 100 гр несолени печени кикирики, 100 гр маринирани печурки, 500 гр посни тестенини, 400 гр посен мајонез, 5 кисели краставички и сол. Оваа салата можете да ја подготвите со ориз доколку сакате побогат вкус.

  Посна салата Мимоза

  Една од најпознатите посни салати е мимозата. Оваа вкусна салата е омилен додаток на многу јадења кој одлично оди со многу јадења. Покрај тоа што е вкусна, оваа салата е и прилично едноставна за подготовка, а се што ви треба се 2 големи варени компири, 300гр посен мајонез, 3 варени моркови, сечкан праз, 300гр зелка, 1 чешне лук и зачини: сол, бибер, масло и оцет.

  Можеби ќе ве интересира: Видови риби кои се најчест избор за посна слава

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img