Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

0.8 C
Skopje
Tuesday, November 29, 2022

More
  домаАгро советиPAW-PAW - Индијанска банана: Вкусно овошно дрво, лесно за одгледување

  PAW-PAW – Индијанска банана: Вкусно овошно дрво, лесно за одгледување

  Paw-paw, asimina triloba или индијанска банана е егзотичен вид на овошје кое без проблем успева и на нашите простори. Вкусот е мешавина од банана и манго. Многу е здрава и не бара многу труд.

  Индијанска банана е малку позната кај нас. Тоа е издржливо растение кое расте како дрво или како грмушка. Дава големи, обилни плодови, а плодот е полн со витамини, со вкус кој потсетува на мешавина од банани и манго. Растението може да ги издржи нашите зими, всушност, може да издржи температури до минус 30 степени. Има само неколку специфики во одгледувањето кои ќе ви ги откриеме во оваа статија.

  Индијанската банана е растение кое успева на места кои имаат богата органска и влажна почва. Ако е под делумна сенка на листопадни дрвја, расте како грмушка. Ако е на директна сончева светлина на отворен простор, станува дрво.

  Се препорачува да се добијат садници. Важно е да се знае дека садниците на почетокот ќе растат бавно, затоа што прво треба да развијат коренови системи што ќе навлезат длабоко во земјата.

  Земјиште

  За оптимални резултати, потребна е влажна почва со неутрална до малку кисела pH вредност и богата со органска материја. Најдобро е да направите анализа на почвата за да знаете каква е почвата и да ја прилагодите pH вредноста и евентуално да додадете компост и ѓубриво богато со хранливи материи.

  Избор на локација

  Локацијата треба да биде донекаде заштитена од ветровите, бидејќи се знае дека силните ветрови ја оштетуваат, трајно извиткувајќи ги нејзините гранки. Во првите неколку години потребно е да се заштити од силното сонце. Откако расадот добро ќе се вкорени, растението почнува интензивно да расте.

  За да растете грмушка, изберете делумно засадено место под крошната на високо листопадно дрво.

  Опрашување

  Опрашувањето е предизвик. Индијанска банана не може сама да се опрашува, иако дава многу цветови. Најдобар начин да се осигура дека растението ќе вроди со плод е да се засадат најмалку две сосема различни сорти (три се уште подобри), како и разновидни растенија богати со нектар кои ќе привлечат опрашувачи, како што се пчелите. Се препорачува садење на максимално растојание од еден метар.

  Друг метод на опрашување е користење на четки за боја и рачно опрашување на цветот. Не е тешко, бидејќи цветовите не се мали.

  Можете да ја размножите со сечење на стеблата на потомството од дрво или грмушка и калемење на цврста подлога.

  Инструкции за садење

  Пролетта и есента се идеални времиња за садење садници. Растенијата треба да се садат на растојание од половина метар до метар за да се обезбеди доволен простор за раст, но и растенијата да бидат доволно блиску за опрашување.

  Копајте околу еден метар земја додека почвата не стане ронлива. Следно, направете подлабоки дупки, доволно длабоки и широки за да се сместат корените на растението. Набијте ја почвата. Направете гребен од почва околу растението и нанесете слој прекривка за да помогне да се задржи влагата. Темелно наводнувајте и одржувајте ја почвата влажна во текот на сезоната на растење. Како што веќе спомнавме, во почетокот расадот полека ќе расте, се додека не развие корен.

  Грижа за индијанска банана

  Добро наводнувајте го растението еднаш неделно во текот на сезоната на растење, и повеќе ако нема врнежи. Што се однесува до прихрана, можете да нанесете разредено универзално ѓубриво. Отстранете ги плодовите што паѓаат на земја, бидејќи семето може да никне. Кастрењето не е потребно, освен за отстранување на мртви и оштетени гранки.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img