Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

22.8 C
Skopje
Sunday, July 14, 2024

More
  домаситеНапиток од јаболко и цимет за забрзување на метаболизмот

  Напиток од јаболко и цимет за забрзување на метаболизмот

  petel baner

  За овој напиток од јаболко и цимет потребно е едно јаболко и една мала лажичка цимет во прав или едно стапче.

  Јаболко и цимет се одлична комбинација, затоа уште веднаш подгответе го овој напиток.

  Исечете го јаболкото на текни парченца, додадете една мала лажичка  цимет во прав и прелијте со 1,5 до 2 литри провриена изладена вода. Размешајте и оставете го да стои во фрижидер 1 до 2 часа.

  agrounik

  Пијте во текот на денот наместо вода и во моментите кога ќе почувствувате “лажен” глад. Наредниот ден направете нов и свеж напиток.

  Комбинацијата на јаболкото и цимет го подобрува, односно забрзува метаболизмот, а исто така помага и во намалување на тежината заради повлекувањето на вишокот течност од организмот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Циметот има неверојатна моќ на природен начин да го намалува шеќерот во крвта. Тој ја зголемува активноста на инсулинот и го помага искористувањето на глукозата од клетките. Исто така циметот има ефект и на намалување на нивото на масти и холестерол во крвта.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img