Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

39.8 C
Skopje
Friday, July 19, 2024

More
  домаАгро ВестиЧарлс III ја забранил паштетата од гуска во кралските резиденции

  Чарлс III ја забранил паштетата од гуска во кралските резиденции

  petel baner

  Кралот Чарлс III од Обединетото Кралство забрани да се служи паштета од гускини црн дроб во сите кралски палати, објави организацијата за заштита на животните ПЕТА.

  agrounik

  Овој потег беше пофален од организациите за заштита на животните. Чарлс е познат по тоа што зазема поцврст јавен став за правата на животните и еколошките прашања од другите членови на кралското семејство.

  ПЕТА наводно добила потврда од кралски функционер дека оваа паштета е забранета во сите кралски палати.

  „Можам да потврдам дека паштетата од гуска не се служи во кралското домаќинство или во кралските резиденции и нема планови за промена на оваа политика“. Ова се вели во писмото, потпишано од господарот на кралското домаќинство Тони Џонстон-Бурт.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Додека Чарлс III сè уште бил принц од Велс, тој го забранил паштетата во кралските резиденции каде што престојувал. Како крал, политиката сега е проширена на Бакингемската палата и другите кралски домови.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img