Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

4.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

More
  домаАгро ВестиПет најдобри лозја во светот

  Пет најдобри лозја во светот

  Академијата, која се состои од нешто помалку од 500 светски експерти за вино и патување, одбра пет најдобри лозја и винарии.

  Винскиот туризам е исклучително важен за глобалните и локалните економии. Тој отвора работни места директно во винариите, но исто така ги поттикнува посетителите да ја посетат целата област и ги зголемува приходите од други активности. Со оваа цел на ум, Ендрју Рид дојде до идејата за најдобрите светски вински дестинации (World’s Best Vineyards), кои од 2019 година објавуваат листа од стотина од нив, ширум светот. 

  Академијата, која се состои од нешто помалку од 500 светски експерти за вино и патување, зборува за лозја и винарии . Тие се поделени на 22 светски региони, од кои секој има свој лидер и 36 гласачи. Најмалку 25 проценти од панелистите од секој регион ротираат секоја година за да обезбедат нови перспективи. Панелот го сочинуваат сомелиери, вински новинари, експерти за патувања и љубители на вино. 

  Тие мора да се придржуваат до одредени правила, а некои од нив се, на пример, членовите на академијата да гласаат само за искуство во лозје и винарија, а не и за винарот. Исто така, овие објекти мора да бидат отворени за јавноста, а дегустацијата на вино не може да се прави на друг начин освен во самата винарија, на лице место. Строго се следи секоја можност за конфликт на интереси. 

  Петте најдобри лозја

  Годинава беа избрани 100-те најдобри, а ви претставуваме пет од нив: 

  1. Antinori nel Chianti Classico (Marchesi Antinori), Италија

  Првото место му припадна на Antinori nel Chianti Classico (Marchesi Antinori) од Тоскана, Италија (насловна фотографија, op.ed.). Семејството Антинори произведува вино од 1385 година. Шест века и 26 генерации подоцна е создадена винарија која поставува стандарди за современо производство на вино. Отворена е во 2012 година по седум години градба, а се карактеризира со уникатниот дизајн на винаријата, на чиј покрив има лозја и ресторан Rinuccio 1180, каде се подготвуваат традиционални тоскански јадења.

  4,6 хектари лозови насади се засадени со Chianti Classico, Sangiovese, а на имотот се одгледуваат традиционални локални сорти како Canaiolo, Ciliegiolo, Colorino, Malvasia Nera и Mammolo, како и мали количини меѓународни каберне совињон и каберне франк.

  2. Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal, Шпанија

  На второ место е шпанското лозје Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal од Риоха. Основана е во 1858 година, а првата жетва била во 1862 година. Тие го започнаа трендот на покривање на шишињата од Риоха со златна мрежа, а вината на имотот станаа толку популарни на почетокот на 20 век што им требаше посебен печат за да се обезбеди автентичност.

  Marqués de Riscal е заслужен за воведувањето на белите вина во блиската провинција Руеда. Препознатливи се по уникатниот хотел отворен во 2006 година, каде се служат вина од Риоха и баскиски јадења.

  3. Montes, Чиле

  Третото место му припадна на Чилеанското Монтес во долината Колчагуа, кој го создадоа четворица пријатели. Тие почнаа да развиваат лозја кон крајот на осумдесеттите години на минатиот век, а сега ги продаваат своите вина во повеќе од 100 земји. Винаријата е отворена во 2004 година и има технологија на гравитациски тек. 

  4. VIK, Чиле

  На четврто место е уште едно лозје од Чиле, ВИК од долината Качапоал, во подножјето на Андите. Таа е една од најнапредните, уметнички и холистички винарии во светот. Создадена е како визија на норвешкиот бизнисмен Алекс Вик и неговата сопруга Кери. Тие започнаа на 4.500 хектари девствено земјиште во 2004 година, а сега произведуваат вински мешавини од црвено грозје што го подигнуваат нивото на квалитетот на јужноамериканските вина, додека го доловуваат винскиот туризам.

  5. Schloss Johannisberg, Германија

  Германците го зазедоа петтото место. Винаријата Schloss Johannisberg во Rheingau може да се пофали со навистина долга традиција. Лозјата се засадени во 817 година. Во замокот се наоѓа најстарата винарија Ризлинг во светот. Тие имаат 1.200 години запишана историја и се вистинско уживање за енофилите. Нивната продавница за вино е стара 900 години, а најстарото вино е од 1748 година.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.
  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img