Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.7 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаАгро советиТри начини на солење месо за сушење

  Три начини на солење месо за сушење

  petel baner

  Солење месо за сушење – Покрај количината на месо и сол, важна е и температурата која не треба да оди под 5 и над 12°C. А што ако го пресолите месото?

  Саламурењето или солењето е традиционален начин на подготовка на месото за сушење. Потребно е свежото месо да се остави да се излади по колењето и преработката на трупот. Најдобро е да се посолува следниот ден.

  Покрај солта, може да се додадат и други зачини за да се подобри аромата и вкусот на финалниот производ. Парчињата треба да бидат приближно со иста големина. Пенетрацијата на сол зависи од количината, односно нејзината концентрација во саламура, самиот процес на солење, квалитетот на месото, времетраењето на процесот и температурата игра посебна улога.

  Три начини 

  За да се одвиваат процесите правилно, потребно е солта да дојде во директен контакт. Постојат три различни начини.

  Сувото солење се врши со едноставно триење, особено околу коските. Приближното количество за 1 кг месо е 100 гр сол. Се зема 10 отсто од количината на сол. Посолените парчиња се ставаат во пластичен сад каде што треба да стареат одредено време.

  При саламурење или влажно солење, подготвените делови се прекриваат со саламура, која е раствор од сол, калиум нитрат, шеќер и други зачини. За одржување на розовата боја се додава калиум нитрат. Инјектирањето саламура е поретко. Обично луѓето кои прават саламура земаат количество вода што одговара на тежината на месото, а растворот треба да биде 10 проценти. На дното на садот се ставаат шунки или поголеми парчиња, а потоа редиме помали. Одозгора ставете сланина и покријте ја со саламура. Сè треба да се притисне за да се потопи во течноста.

  Во комбинираниот метод се врши суво солење и се додава калиум нитрат.

  Температурата е важна

  Овој процес е клучен кога станува збор за мирисот, вкусот, бојата и квалитетот на финалните производи. Температурата е важен фактор. Не смее да падне под 5ºC, бидејќи со тоа што месото се стврднува потешко се апсорбира солта. Исто така, температурата над 12ºC лошо влијае на процесите.

  agrounik

  Останува потопено во саламура додека не достигне содржина на сол од околу два до три проценти. Во зависност од температурата, саламурата се прелива или во случај на суво саламура се превртува во садот. Долу го ставаме делот од горе, а горе долните. Не треба да се посолува предолго, бидејќи ќе дојде до пресолење.

  Десалинизација со топла вода

  Во случај да сте претерале, можете да извршите отсолување. Оваа постапка се изведува со топла вода, во која претходно солените парчиња се потопуваат 2 до 3 часа.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Постапката се повторува во зависност од соленоста. Го оставаме месото да се исцеди и потоа се префрла во сушница.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img