Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

17.8 C
Skopje
Thursday, September 21, 2023

More
  домаАгро ВестиПченицата од Украина и Русија го преплави пазарот - паѓаат цените на...

  Пченицата од Украина и Русија го преплави пазарот – паѓаат цените на берзите?

  Petel.mk

  Европскиот пазар не може да ги следи цените на пченицата што доаѓа преку Црното Море. Пченицата од Украина и Русија го преплави пазарот.

  Цените на пченицата на европскиот и американскиот пазар паѓаат. Причина е големата понуда од регионот на Црното Море, пренесува Агрархеуте. Во САД паднаа на најниско ниво од почетокот на конфликтот во Украина. Во Европа се приближија до лимитот од 300 евра. Притисокот дојде од рекордната жетва во Русија, исто така збогатена со Канада и Австралија, и извозот од Украина.

  Цените на пченицата се намалуваат

  Европскиот пазар не може да ги следи цените на пченицата што доаѓа преку Црното Море. На францускиот МАТИФ се тргуваше на фјучерс пазарот за декември по цена од 320 евра/т во петокот, пред да падне на 317 евра/т во понеделник. Мартовските договори се тргуваа по цена од 306 евра/т.

  Чикашкиот CBoT се тргуваше во петокот по цена од 264,51 евра/т, додека во понеделникот падна на 257 евра/т.

  Цените на пченицата на готовинскиот пазар:

  „Ние сме загрижени за Украина и Русија, бидејќи тие во моментов го преплавуваат светскиот пазар со пченица и нивните цени се далеку поевтини од нашите “, рече Џек Сковил, потпретседател на американската аналитичарска фирма Price Futures Group.

  Американското Министерство за земјоделство USDA соопшти дека извозот на ова жито за неделата што заврши на 24 ноември изнесува 162.500 тони, што е далеку под прогнозите на аналитичарите од 300.000 до 725.000 тони.

  Украинското жито оди во Европа, Турција и Кина

  Украина соопшти дека се собрани околу 51 милион тони жито, во споредба со рекордните 86 милиони тони во 2021 година. До 2 декември земјата извезла 18,08 милиони тони житарки и мешунки, од кои 199.000 тони во ноември. Во исто време минатата година извозот изнесуваше 25,7 милиони тони.

  Од август до ноември, 506 бродови ги напуштија пристаништата во Одеса, превезувајќи вкупно повеќе од 12,3 милиони тони украинска храна. Во структурата на извозот доминираше пченката со учество од 43 отсто или 5,3 милиони тони. Потоа следи пченицата со 29 отсто или 3,6 милиони тони, потоа семе од репка со 7,5 отсто или 926 илјади тони и растително масло со 6,5 отсто или 799 илјади тони.

  Храната била испорачана во 43 земји, а главни извозни дестинации биле Шпанија, Турција и Кина. Најмногу увезувале пченка.

  Ана Танскаја, раководител на секторот за локални пазари на аналитичко-информативната компанија АПК-Информ, рече дека и покрај продолжувањето на Договорот за жито, тие имаат слаба побарувачка од увозниците за морски извоз. Капацитетот за складирање на пристаништето е полн, бидејќи понудата ја надминува побарувачката.

  Одлична прогноза за извоз на жито од Русија

  Компанијата Обединета Гураин УГЦ, трговец со жито во Русија, очекува земјата да извезе помеѓу 53 и 54 милиони тони жито во сезоната 2022-2023.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Од 1 до 27 ноември се испорачани 4,4 милиони тони пченица, што е речиси 1,7 пати повеќе од истиот период лани. Во текот на изминатата недела, пак, дневните испораки на сите житарки паднаа во просек за 20.000 тони. Причината за ова се временските услови.

  На 24 ноември руското Министерство за земјоделство објави жетва од 155 милиони тони жита и мешунки, што е зголемување за 30,3 милиони тони во споредба со истиот период минатата година.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img