Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

38.8 C
Skopje
Saturday, June 22, 2024

More
  домаАгро ВестиЕвропол откри шверц на коњско месо

  Европол откри шверц на коњско месо

  petel baner

  Европол и шпанската цивилна гарда спроведоа заедничка операција која ја разоткри нелегалната продажба на коњско месо непогодно за консумирање. Откриени се илегални кланици, а уапсени се 41 лице.

  Групата ја сочинувале лица задолжени за колење животни без потребни контроли, возачи и ветеринари кои издавале лажни документи. На крајот од синџирот беа месарници кои продаваа коњско месо непогодно за консумирање. Месото кое не може да се следи се продавало на шпанскиот, но и на белгискиот, германскиот и италијанскиот пазар.

  „Истрагата доведе до откривање на голема криминална мрежа поврзана со бројни кривични дела, вклучувајќи измама со храна, перење пари и фалсификување документи“, објави Европол.

  Тие фалсификувале документи и со тоа оневозможиле трага на коњското месо. Истрагата опфатила и шест фирми инволвирани во овој случај, а акции се вршени и во Белгија.

  За време на рациите во Шпанија, запленети е половина тон од ова месо, несоодветно за консумирање.

  Европол известува дека осомничените коњи се набавени во Шпанија бесплатно или по многу ниска цена од 100 евра по животно. Не биле наменети за пазарот на храна, но профитот бил голем.

  agrounik

  Од 2019 година, дивите трговци имаат комплетна фабрика и почнаа да извезуваат месо на други пазари во Европа. Шпанската полиција открила тајни објекти и пронашла 80 коњи кои биле злоупотребувани и запоставени. Тие биле болни и сместени во несоодветни објекти со лоши услови и недостиг на вода и храна, што, како што се истакна, претставува голем ризик за развој на зоонози – болести преносливи на човекот.

  Според извештаите, криминалците за една нелегална пратка добиле 35.000 евра, со проценет промет од 4,5 милиони евра. Остварен е незаконски профит од околу 1,5 милиони евра.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Не е првпат Европол да организира вакви акции. Сличен скандал се случи и во 2017 година кога беа уапсени 66 лица кои учествуваа во меѓународната илегална трговија со коњско месо низ Европа.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img