Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

35.8 C
Skopje
Sunday, July 21, 2024

More
  домаАгро ВестиСе соочуваме со опаѓање на приносот на сите земјоделски култури заради намалување...

  Се соочуваме со опаѓање на приносот на сите земјоделски култури заради намалување на популацијата на инсекти

  petel baner

  Губењето на земјиштето, загадување со брзина на светлината, употребата на пестициди и климатските промени доведуваат до намалување на популацијата на инсекти. Тие опрашуваат 75 проценти од посевите.

  Човечките активности брзо ја трансформираат планетата. Поради тоа глобалната популација на инсекти се намалува за два отсто годишно, пренесува Ројтерс. Тие, заедно со земјоделските култури, цвеќињата и другите животни, се борат да преживеат од уништувањето на шумите, употребата на пестициди, вештачкото загадување и климатските промени.

  Дејвид Вагнер, ентомолог не потсетува дека инсектите се храна за птиците и рибите и ги поврзуваат слатководните и копнените екосистеми низ планетата.

  Тие сочинуваат две третини од животните

  Во животинското царство припаѓаат на членконоги и ги среќаваме насекаде. Тие се многу разновидни. Тие сочинуваат две третини од повеќе од 1,5 милиони документирани животински видови. Додека пак ‘рбетниците претставуваат само пет проценти или 73.000 видови, според Меѓународната унија за зачувување на природата IUCN.

  Нивната важност е потценета. Тие се клучни за исхраната на многу животински видови, но луѓето користат и околу 2.000 видови во своето мени.

  Сепак, тие се многу повеќе од храна. Тие опрашуваат повеќе од 75 отсто од светските култури. Меѓувладината научно-политичка платформа за биодиверзитет и екосистемски услуги IPBES вели дека услугата се проценува на 577 милијарди долари годишно. Помалку инсекти значи помалку храна. Екологот Дејв Гулсон од Универзитетот во Сасекс предупредува дека ќе има пад на приносот на сите земјоделски култури, со страшни последици за екосистемот и луѓето, доколку бројот продолжи да се намалува.

  Според студијата од февруари 2020 година во списанието Биолошка конзервација, светот изгубил пет до десет проценти од сите видови инсекти во изминатите 150 години. Падот на бројките продолжува, а дополнителен проблем е што не знаеме колку ги има. Секоја деценија планетата губи околу девет отсто од популацијата на копнени инсекти, а на годишно ниво бројот се намалува за еден до два отсто. Во исто време исчезнуваат и птиците кои се хранат со нив.

  agrounik

  Опасен свет

  Истражувањата најчесто се спроведуваат во заштитени подрачја, а деградираните земјоделски површини и градови имаат многу помалку инсекти. Тие се соочуваат со загуба на живеалишта, индустриско земјоделство и климатски промени. Преоптоварувањето со азот од канализацијата и ѓубривата ги претвори мочуриштата во мртви зони, вештачката светлина го поплавува ноќното небо, а урбаниот раст доведе до ширење на бетонските површини. Загубата на земјиштето беше главен фактор, но истото беше и воведувањето на неавтохтони растенија.

  Очекувањата се песимистички. Некои видови се зголемуваат во број и се претежно штетници.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Зголемените температури предизвикуваат големи епидемии на планински борови бубачки, кои десеткуваа околу 260.000 квадратни километри северноамерикански шуми за две децении. Студијата Nature Microbiology од јуни 2019 година проценува дека со потопло и повлажно време, создава комарци што шират болести, Aedes aegypti и Aedes albopictus, ќе се шират во Азија, Северна Америка и Европа, ставајќи дополнителни 2,3 милијарди луѓе во ризик од денга грозница до 2080 година.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img