Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

9.8 C
Skopje
Thursday, April 18, 2024

More
  домаАгро советиКако да чувате банани во фрижидер за да останат свежи, а можете...

  Како да чувате банани во фрижидер за да останат свежи, а можете и да ги замрзнете! Дали го знаевте тоа?

  petel baner

  Банани во фрижидер – Како и со многу други овошја, ладењето и замрзнувањето може да го продолжат животниот век на бананите. Постојат начини да ги чувате бананите за да имате одредена контрола врз процесот на нивното зреење и да ги одржувате свежи и вкусни долго време.

  Како да чувате исечкани банани во фрижидер

  Исечените банани брзо губат боја. Затоа најдобро е да избегнувате да ги исечете додека не сте подготвени да ги јадете. Меѓутоа, ако ги попрскате со малку сок од лимон ќе ја намалите pH вредноста и ќе го забавите процесот на распаѓање. Следејќи го трикот со лимон, ставете ги во фрижидер. Завиткајте ги во пластична фолија или во херметички садр или кеса за складирање храна. Вака чувани, исечените банани можат да останат свежи три до четири дена.

  Agrobot

  Апсолутно можете да ги чувате бананите во фрижидер.  Внимавајте само дека студената и сува клима го забавува процесот на зреење. Затоа бананите не се чуваат во фрижидер во супермаркет. Со други зборови, ако ставите зелени, незрели банани во фрижидер, тие веројатно ќе останат такви. Дополнително, прерано ставањето банана во фрижидер всушност може да го уништи плодот. Предизвикува запирање на процесот на зреење и добиваат горчлив вкус.

  Можете да замрзнете банани

  Замрзнете ги блендираните банани за да добиете сладок, кремаст резултат – совршен за основа за смути или за јадење како вид на сладолед од банана. Само почекајте вашите банани да бидат совршено зрели пред да ги замрзнете, бидејќи студенилото на замрзнувачот ќе го запре процесот на зреење. Најдобро е да ги излупите и исечете бананите пред да ги замрзнете, за да бидат лесни за ракување кога ќе бидете подготвени да ги користите. За да ги замрзнете бананите, ставете ги парчињата на плех обложен со хартија за печење и ставете ги во замрзнувач. Откако ќе се замрзнат (нема да потрае долго), префрлете ги во затворен сад или пластична кеса. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Овој чекор, иако не е сосема неопходен, ќе спречи парчињата банана да се залепат и да формираат маса. Предлагаме да го означите садот со датумот и количината на банани внатре за да ви бидат достапни информациите кога го сакате овошјето.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img