Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

19.8 C
Skopje
Sunday, June 23, 2024

More
  домаАгро ВестиНеконтролиран увоз од Украина: Полски земјоделци на улица

  Неконтролиран увоз од Украина: Полски земјоделци на улица

  petel baner

  Неконтролиран увоз од Украина – Земјоделците тврдат дека не можат да продаваат пченка. Домашните цени се екстремно ниски и се движат од 139 до 170 евра/t. Тоа е и до 85 евра помалку од пред два месеци. На се реагираше Јануш Војчеховски, комесар за земјоделство на ЕК.

  Полските фармери протестираат поради лошата состојба во земјоделството и неконтролиран увоз на жито и семе од репка од Украина. Предупредуваат и дека се увезува месо од живина, како и брашно што се транспортира во буриња и вреќички. Проблемот е особено изразен во источните делови од земјава. Пазарот е презаситен што последователно ги намали откупните цени.

  Протестите се одржуваат под транспарентите на здружението Агроунија, синдикатот на земјоделци Солидарност и други групи. Во понеделник и вторник излегоа со трактори и блокираа патишта, фирми и магацини. Посочуваат дека земјоделците не можат да продаваат пченка. Цените се исклучително ниски и се движат од 139 до 170 евра/t, што е и до 85 евра помалку од пред два месеци. Тврдат дека големите купувачи ги наполниле магацините со евтина украинска пченка.

  Министерот ги измамил? 

  Лидерот на Агроунија Михал Колоџијчак одржа прес-конференција пред протестот и рече дека тие биле измамени од владата. Тој изјави дека министерот за земјоделство Хенрик Ковалчик за време на жетвата рекол дека не продаваат жито затоа што откупните цени ќе растат. Сепак, тие паднаа за 40 проценти. Во Грајев, земјоделците организирано и со осум трактори блокираа голема откупна компанија која е центар на складирање на оваа стока транспортирана од Украина. Тамошниот Државен завод за статистика во декември објави дека 20 отсто од пченката останала неожнеана, на околу 240.000 хектари. Поради ниските откупни цени, лозарите се откажаа од бербата. Надлежните не сакаат да преговараат за надомест на трошоците за производство, гориво за комбајни и сушење жито.

  Во Нагловице 200 земјоделци протестираа и го блокираа сообраќајот на патот со 30 трактори. Тие поставија две коли наменети за премиерот Матеуш Моравјецки и министерот Ковалчик.

  Протестираа и производителите на овошје и зеленчук на кои не им беа платени за испорачаните производи од компанијата „Кампол-Фрут“ во Рики. Поради реструктуирање на задолжената компанија им се нуди исплата на само половина од побарувањата.

  Земјоделското друштво Замошќ учествуваше во акциите и одржа протести во Лублин. На премиерот Моравјецки му испратија список со барања за разрешување на кризата на домашниот пазар. Бараат Владата веднаш да се обрати до Европската комисија за итно воведување царина од 50 отсто за житариците, маслодајната репка и пченката увезени од Украина. Бараат ресорното министерство да следи и да регистрира кој е конечниот примач или обработувач.

  Се очекува бурен јануари

  Полска требаше да биде само транзитна земја за украинскиот извоз, но во реалноста никој не ја контролира.

  „Неконтролиран увоз на жито од Украина ги преплави магацините на откупните и сточарските компании. Земјоделците немаат каде да продаваат пченица и пченка, или им се нудат цени драстично под профитабилноста “, рече Гжегож Скурски, земјоделец од областа Сандомиерц, еден од иницијаторите на протестот.

  Голем број производители се најдоа во тешка финансиска состојба, бидејќи поради високите инпути оваа пролет се задолжија за да можат да ја обработат земјата и да посеат нови култури. Сега нема откуп за нивните производи.

  „Нашите фарми се на работ на банкрот! Нè ограбуваат! Евтиното украинско жито ни ја преплавува земјата, ни ја одзема способноста да продаваме “, рече Мариуш Ваврзило, фармер од Сиенск и општински советник Слупија, коорганизатор на протестот.

  agrounik

  Агроунија најави сенароден протест на 11 јануари. Не мируваат ниту земјоделците здружени во НСЗЗ РИ Солидарност. Оваа организација најави мерки за одбрана на полските земјоделци и повикува на протести кои треба да се одржат на 17 јануари.

  Војчеховски се закани? 

  Јануш Војчеховски, комесар на Европската комисија за земјоделство, синоќа објави сè на Твитер.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Тој објави дека увозот на жито од Украина е значително зголемен во нејзините соседни земји, Полска, Романија, Унгарија и Словачка и дека тоа може да биде проблем за земјоделците. „ Ако земјите се погодени од вишоци, ЕК ќе примени заштитна клаузула заснована на Регулативата на ЕУ 870/2022 “, предупреди тој, мислејќи на привремените мерки за либерализација на трговијата што ги надополнија трговските привилегии што се применуваат за украинските производи од крајот на мај. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img