Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

More
  домаАгро советиЦимет за растенијата - Како да го искористите овој зачин за здрава...

  Цимет за растенијата – Како да го искористите овој зачин за здрава градина

  Можеби не мислите дека циметот може да направи многу за вашата градина, но всушност е навистина корисен и за внатрешните и за надворешните растенија, прочитајте подолу за тоа како да користите цимет за растенијата.

  Само шест начини на користење на овој зачин ќе го одржат секое растение здраво! Еве неколку паметни трикови за користење на цимет за растенијата:

  1. Садници

  Антигабичните својства на циметот го прават одлично средство за заштита на садници од гниење и болести, познати и како придушување.

  Одржувањето на влагата е клучно. Посипувањето на семето со цимет и користењето на тактиката на куполата може да ги заштити семките додека не пораснат.

  2. Ги одвраќа мравките

  Циметот може да биде одговор на вашиот проблем со мравките. Прашкастата материја ќе ги задуши досадните бубачки при вдишување, а исто така може да направи изворите на храна да мирисаат доволно лошо за да не сакаат да им се приближат! Плус, децата и домашните миленичиња се исто така безбедни, така што оваа ситуација е добитна комбинација.

  3. Поразете ја габата

  Некои луѓе користат мелен цимет за да ги убијат габите на растенијата. Зачинот цели на габични инфекции на површината, па можеби ќе ви требаат други решенија! Можете исто така да се обидете да го попрскате на дивите печурки ако тие ви создаваат проблеми со вашите растенија – ова ќе ги оддалечи.

  4. Корен и калемење на растението

  Можете да ги направите вашите рози (или други растенија) поцврсти по сечењето и повторното засадување со тоа што прво ќе ги потопите во малку цимет во прав, кој делува како хормон за искоренување.

  Циметот ја убива конкуренцијата, така да се каже, за вашиот цвет да расте подобро.

  5. Третирајте болни растенија

  Посипете цимет на раната на растението за да го забрзате заздравувањето и да го заштитите од понатамошно оштетување или болест.

  6. Држете ги комарците надвор од градината

  Чувајте ги бубачките подалеку со цимет! Силниот мирис на овој зачин ги одвраќа комарците и другите инсекти, па можете да уживате во вашата градина мирно (дури и ноќе).

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img