Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

2.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

More
  домаАгро советиКокошките престануваат да несат јајца!? Има решенија...

  Кокошките престануваат да несат јајца!? Има решенија…

  На многумина им се случува кокошките да несат јајца нередовно. Иако прекините во несењето јајца се сосема нормални, тие исто така може да сигнализираат одредени проблеми. Еве на што да внимавате кога кокошките ќе престанат да несат јајца.

  Постојат неколку причини зошто кокошките не несат јајца: од пократки денови, до недостаток на хранливи материи до посериозни здравствени проблеми. Разбирањето зошто кокошките несилки штрајкуваат е од клучно значење за да се вратат работите на вистинскиот пат.

  Недостаток на светлина

  Без разлика дали се работи за диви птици или за вашите миленичиња кокошки, светлината предизвикува одредени реакции кај сите птици.

  Како што се намалува должината на денот, на птиците им се дава природен аларм дека е време да почнат да се подготвуваат за зимата. Кокошките ќе изгубат тежина со тоа што не произведуваат повеќе јајца. Репродуктивниот тракт се повлекува и станува многу мал. Исто така, ќе ги изгуби старите пердуви и ќе израсне нови. Како што есента се претвора во зима, а зимата во пролет, кокошките кои се изложени на подолги дневни часови повторно ќе почнат да несат јајца.

  Затоа, ако тоа се случи од есен до зима, можете да го стимулирате производството на јајца со вештачко осветлување. Неопходно е да се одржуваат околу 16 часа дневна светлина секој ден. Ова не значи дека светлото треба да биде вклучено во текот на сите 16 часа, туку дека вештачкото осветлување треба да се додаде само на светлината што ја обезбедува мајката природа до 16 часот.

  Можете да добиете светло со тајмер што ќе се вклучи рано наутро, ќе се гаси во текот на денот и ќе се вклучи повторно рано навечер. Само погрижете се времетраењето на дневната светлина да биде константно 16 часа и проблемот да биде решен.

  Промена на исхрана

  Ако неодамна сте ја промениле исхраната на вашите кокошки, ова исто така може да го запре производството на јајца. Дали им купивте нова храна? Дали им нудите премногу задоволства? Можеби случајно го смениле она што го консумираат, па затоа се сменил и нутритивниот баланс. Бидете доследни во видот и количината на храна што им ја давате. Повремено можете да им додавате протеини.

  Вода

  Јајцата содржат многу вода, а без свежа вода, вашите кокошки нема да го имаат она што им е потребно за да несат јајца. За време на топлото време, алгите може да се формираат во лошо одржувани корита за пиење. Потоа, тие можат да се затнат. Во зима, залихите на вода може да замрзнат. Обрнете посебно внимание на чиниите за пиење и водата. Погрижете се тие да бидат секогаш чисти, сè да функционира и кокошките секогаш да имаат свежа вода.

  Ектопаразити

  Кокошките кои имаат надворешни паразити, како што се грини и вошки, исто така може да престанат да носат јајца. За да проверите дали ги имаат овие паразити, треба да ги испитате задните делови на кокошките. Едноставно фатете ја птицата, превртете ја и погледнете ја клоаката. Таму е кожата и најлесно ќе ја забележите вошката. Мали, бели гниди се собираат во основата на пердувите на опашката и околу клоаката.

  Што се однесува до грините, ќе забележите нечистотија на дното на пердувот, меѓутоа, ако го повлечете пердувот и погледнете навистина внимателно, ќе видите дека нечистотијата се движи. Најчест е црвената вошка. Активна е навечер и цица крв. Може да живее во кокошарникот и да преживее многу долго без храна.

  Грините може да се контролираат со хемиски препарати, но и со природни, како и етерични масла добиени од мајчина душица и лук. Секако, превенцијата е подобра. Што би рекол нашиот народ: Подобро да се спречи отколку да се лечи. Најважно е држењето на кокошарникот чист и сув.

  Проблеми со дебелото црево

  Гастроинтестинални проблеми како што се некротичниот ентеритис – иритација на цревната обвивка – и тенија, тркалезни црви и други внатрешни паразити, исто така, може да го попречат несењето јајца. Ако кокошките лачат премногу урина или нивниот измет е течен (не дај Боже крвав), тие можеби се домаќини на некои од овие паразити.

  Како и кај ектопаразитите, достапни се различни органски и хемиски третмани. Ако користите хемиски средства за отстранување на внатрешните паразити, исто така мора темелно да го исчистите кокошарникот и да ги замените сите подлоги. Хемиските препарати во суштина ги парализираат црвите. Најчесто тие не ги убиваат, така што чистењето на кокошарникот и менувањето на постелнината за време на периодот на лекување е многу важно, бидејќи не сме направиле ништо ако повторно го заразат кокошарникот.

  Стрес

  Можеби сте го заштитиле кокошарникот од предатори, но ако ги исплашат, кокошките нема да снесат јајца некое време поради стрес. Всушност, секој стрес со висок интензитет ќе влијае на кокошките. Може да се случи нешто друго: да добиете јајца со мека лушпа. Она што се случува е дека птицата е нападната поради некоја причина, а формирањето на лушпата е нарушено. Ако кокошките се постојано под стрес, тие може целосно да престанат да носат јајца.

  Возраст на кокошки

  Кокошките на возраст од 2 години и помлади треба редовно да носат јајца, но нивното производство природно се забавува како што старее кокошката. Многумина одлучуваат да чуваат постари кокошки како домашни миленици во дворот и да добијат нови, помлади. Ако сакате постојано да имате јајца, јатото треба да се подмладува на секои неколку години.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img