Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Tuesday, May 28, 2024

More
  домаАгро ВестиКако исчезнувањето на инсектите би влијаело на светот?

  Како исчезнувањето на инсектите би влијаело на светот?

  petel baner

  Според најновите научни истражувања, бројот на инсекти се намалува со алармантна брзина. Исчезнувањето на инсектите на само 3 видови познати на сите би имало неверојатно влијание врз нашите животи.

  Се предвидува дека дури 40 отсто од видовите инсекти ќе исчезнат во следните неколку децении. Можеби не ги сакате инсектите и мислите дека светот би бил подобар без нив, но вистината е дека исчезнувањето на инсектите би предизвикало еколошки хаос и храна за луѓето и животните. Какво влијание врз нашиот живот би имало целосното исчезнување на само 3 вида инсекти познати на сите?

  Без пчели, цвеќињата, овошјето и зеленчукот ќе исчезнат

  Непрофитабилната еколошка организација Earthwatch ги прогласи пчелите за „најважно живо суштество на планетата“. Покрај тоа што произведуваат мед, тие се главниот опрашувач на растителниот свет. Тие се и камен-темелник на природните ресурси кои овозможуваат создавање семиња во растенијата. Без транспорт на полен од пчелите, производството на земјоделски култури би се намалило за неверојатни 30 отсто. Дури 90 отсто од цветните видови би исчезнале.

  Иако пчелите се клучни за одржување на безбедноста на храната и биодиверзитетот на луѓето, популацијата на овие инсекти се намали за 30 проценти во последната деценија, а во некои земји е блиску до истребување. Меѓу главните причини за нивното исчезнување се климатските промени и големата употреба на хемиски агенси во земјоделството.

  Бубашвабите играат клучна улога во циклусот на азот во природата

  Бубашвабите се инсекти кои сите ги мразат и има многу причини за тоа. Освен што се одвратни на изглед, тие се и носители на бактерии, предизвикуваат алергии и оставаат измет на местата низ кои поминуваат. Сепак, се проценува дека само 20 видови од 3.500 видови лебарки кои постојат во светот ги нервираат луѓето.

  Далеку од градовите, лебарките се извор на храна за малите цицачи, птиците и рептилите. Покрај тоа, тие консумираат супстанции кои се распаѓаат во природата, а изметот што го оставаат зад себе е полн со азот, клучен елемент за раст на растенијата. Затоа, без овие инсекти, би се создал дисбаланс во екосистемот, како во животинскиот свет, така и во растителниот свет.

  Agrobot

  Свет без муви е свет без чоколадо

  Мувите се инсекти со лоша репутација. Тие се поврзани исклучиво со нечистотија, пренос на болести и непријатно зуење. Сите овие карактеристики се вистинити, но мувите имаат позитивна улога за која речиси никогаш не се зборува, што го олеснува нашиот опстанок на Земјата.

  Доколку исчезнат мувите, елиминацијата на разни органски отпади ќе им остане само на бактериите и габите, а процесот би траел многу подолго. Освен што се неопходен фактор за рециклирање на разни видови отпад, некои видови муви се и активни опрашувачи на растенијата. Цератопогонидите, на пример, се важни опрашувачи на тропските култури како што е какаото, што го прави можно чоколадото.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ова се само три инсекти кои сите ги знаеме и без кои оваа планета повеќе не би била гостопримливиот дом што го знаеме, а има многу што никогаш не сме ги сретнале иако работат во наша корист и кои можеби никогаш нема да ги сретнеме, судејќи по сурова статистика.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img