Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Monday, March 27, 2023

More
  домаАгро ВестиРекордно високо ниво на птичји грип е забележано во Јапонија

  Рекордно високо ниво на птичји грип е забележано во Јапонија

  Јапонија, во текот на оваа сезона, уништи речиси 10 милиони живина на фармите, што е рекордно високо ниво на зголемување на бројот на заболени од птичји грип низ целата земја, соопшти Министерството за земјоделство.

  Бројот на уништената живина се искачи на 9,98 милиони, бидејќи префектурата Ибараки, североисточно од Токио, соопшти дека почнала да уништува околу 930.000 кокошки заразени со птичји грип на фарма во градот Широсато.

  Во текот на оваа сезона, потврдени се рекордни 56 инфекции во 23 од 47 јапонски префектури, објави Кјодо. Првиот сезонски случај беше потврден на живинарска фарма во префектурата Окајама, западна Јапонија, во октомври минатата година.

  Се верува дека најновите случаи во Јапонија биле предизвикани од птици преселници.

  Според податоците на јапонското Министерство за земјоделство, шумарство и рибарство, претходното рекордно уништување на живина заразена со птичји грип изнесуваше 9,87 милиони и беше извршено од ноември 2020 година до март 2021 година.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img