Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024

More
  домаситеМасло од ајдучка трева - Подготовка и употреба

  Масло од ајдучка трева – Подготовка и употреба

  petel baner

  Масло од ајдучка трева – Растителните масла се одличен начин за користење на лековитите состојки на некои растенија. Ова масло може да го запре крварењето и побрзо да ги залечи раните.

  Секој би имал корист ако го има ова масло дома. Затоа ќе направиме масло од ајдучка трева со мацерација, а потоа ќе го користиме по потреба. Може да се најде речиси насекаде во природата расте како плевел.

  Масло од ајдучка трева

  Состојки:

  • Хајдучка трева
  • Масло
  • Стаклени тегли

  Подготовка:

  Соберете ајдучка трева од чиста област, каде што нема поголеми патишта и загадување. Се сече горниот дел од стеблото со цветовите. Врзете во сноп или букет. Најдобро би било да го закачите некаде 24-48 часа, за да овенат растенијата. Не се сушат целосно. Исто така, потребно е повеќе време. Потоа со ножици ја сечеме тревата за да останат цветовите и листовите, а стеблата ги фрламе. Со нив ги полниме подготвените тегли.

  Agrobot

  Теглите треба да бидат суви, чисти и по можност стерилизирани. Кога теглите добро ќе се наполнат, тогаш маслото се прелива до врвот на теглата. Најдобро е да користите ладно цедено маслиново масло или масло од семки од грозје. Истурете го маслото до врвот на теглата и оставете ја теглата да отстои 45 дена. После тоа, процедете го маслото и добро исцедете го од растителниот материјал. Истурете во темни шишиња, чувајте ги на темно и ладно место. Користете по потреба во текот на целата година.

  Како се користи и за што

  Во далечното минато, воините лечеле длабоки рани со ајдучка ѕтрева. Ајдуците го користеле за лекување на рани, па оттука и неговото име. Ова масло можеме да го користиме и за рани, гребаници, изгореници. Има адстрингентно, антибактериско и антиинфламаторно дејство.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ова масло е добро за кожата при разни воспаленија. Многу го користат за ублажување на црвенилото и изгорениците на кожата од сонцето. Може да се нанесува на кожата додека се сончате, за разлика од кантарионот. Ја ублажува болката во болните и воспалените мускули. Се користи и за модринки, хемороиди, проширени вени и други проблеми со кожата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img