Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Wednesday, July 24, 2024

More
  домаАгро ВестиРусија ќе го контролира извозот на жито? Путин: Погледнете што се случува во...

  Русија ќе го контролира извозот на жито? Путин: Погледнете што се случува во Европа

  petel baner

  Владимир Путин на владиниот состанок рече дека на Русија апсолутно и се потребни стабилни резерви. Русија ќе го контролира извозот на жито?

  Обемот на извозот на жито од Руската Федерација треба да се контролира. Потребни се стабилни резерви на домашниот пазар, изјави рускиот претседател Владимир Путин на состанокот на владата во вторникот, пренесува Интерфакс.

  agrounik

  „ Не можеме да дозволиме сè да оди во странство. И покрај сите логистички ограничувања на карго и осигурување, тоа веќе помина. Дефинитивно ни требаат резерви “, рече тој, нагласувајќи дека не се знае што ќе донесе 2023 година. 

  „ Погледнете што се случува. Времето е топло во Европа, а во Туркменистан – денес разговарав со претседателот на минус 25. Во Узбекистан, минус 23. А што ќе се случи со нас? Не можеме да знаеме со сигурност “, загрижен е Путин, кој повтори дека на таа земја апсолутно и се потребни стабилни резерви и мора да ги зачува. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Вели дека за тоа веќе разговарал со премиерот Михаил Мишустин. „ Сакам уште еднаш да нагласам и да побарам од премиерот да го стави под контрола – доколку е потребно да обезбеди финансиски средства за компаниите од агроиндустрискиот сектор за успешно завршување на жетвата во 2023 година, за развој на сточарството, преработката. на земјоделски производи “, ги наведе и високо ги оцени резултатите од работата во земјоделството во 2022 година.  

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img