Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Saturday, June 10, 2023

More
  домаАгро ЗабаваЦрвениот кромид е здрав, но еве кој не треба да го јаде

  Црвениот кромид е здрав, но еве кој не треба да го јаде

  Црвениот кромид е исклучително здрав, а особено лековитo делува на срцето, како и на целиот кардиоваскуларен систем.

  Кромидот ги спречува воспалителните процеси, го намалува ширењето на вирусите, делува антибактериски и антигабично, го штити здравјето на срцето и крвните садови…

  Црвениот кромид има голем број предности за организмот, а повеќето лековити својства се препишуваат на неговите антиоксиданти и сулфурни соединенија.

  Сепак, некои луѓе не би требало да го консумираат, односно треба да внимаваат кога и колку го внесуваат во организмот.

  Црвениот кромид не се препорачува за луѓето со:

  – Болести на црниот дроб и бубрезите;

  – Историја на колитис;

  – Проблеми со дигестивниот тракт, особено со зголемена киселост на желудник, гастритис, гастродуоденитис, чир, панкреатитис, надуеност;

  – Алергиски реакции;

  – Индивидуална нетолеранција;

  – Синдром на иритабилно црево;

  Со претпазливост треба да го консумираат астматичарите и луѓето со висок крвен притисок, а не е препорачливо да го јадат трудниците.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img