Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Friday, July 19, 2024

More
  домаАгро ВестиЕден милион евра за развој на рибарството во ЕУ

  Еден милион евра за развој на рибарството во ЕУ

  petel baner

  Европската Унија вети еден милион евра за Механизмот за финансирање на рибарството.

  Ова е дел од Договорот за субвенции за рибарството на Светската трговска организација постигнат минатата година.

  Се наведува дека договорот е голем чекор напред за одржливост, а се забрануваат штетните субвенции за рибарство, кои се клучен фактор за широко распространето исцрпување на светските рибни резерви.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Овој нов механизам за финансирање на рибарството има за цел да го поддржи секторот и да ги елиминира штетните субвенции. Треба, како што е наведено, да обезбеди бесповратни средства за земјите во развој и најмалку развиените земји.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img