Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаАгро ВестиПросечен Швајцарец пие 233 чаши млеко годишно! Зошто е ова млеко толку посебно?

  Просечен Швајцарец пие 233 чаши млеко годишно! Зошто е ова млеко толку посебно?

  petel baner

  Ако Швајцарија имаше национален пијалок, тоа ќе беше швајцарско млеко. Швајцарците толку многу го сакаат своето , што дури смислија како да го пијат како газиран пијалок (Ривела се базира на млечен серум).

  Келтите биле првите кои го преработувале млекото од алпските региони кои подоцна ќе станат Швајцарија. Римјаните го одгледувале, но кравјото млеко било многу непопуларно. Наместо тоа, фармерите ги молзеле своите кози и овци за да произведат свежо сирење.

  Одгледување и хранење на швајцарски крави

  Просечниот швајцарски фармер поседува 23 молзни крави, што е малку во споредба со другите земји. Во алпските региони просекот е 28 – во низините е 26. Швајцарската млечна индустрија голем дел од својот успех им должи на алпските пасишта. Дождот и сончевата светлина, како и разновидноста на растенијата, значат дека швајцарското млеко е традиционално побогато и повкусно од млекото од порамните земјоделски области.

  За да може една крава да произведе 1 литар млеко, потребни се најмалку 2 литри вода и 4 килограми свежа трева. Тоа е еднакво на еден стадион за американски фудбал по крава, годишно! Во зима, бојата на путерот е многу посветла отколку во лето. Ова е точно бидејќи летната трева содржи многу каротин во споредба со зимското сено, оставајќи жолта трага во летниот путер.

  Производство во Швајцарија

  Фармерите добиваат 0,53 франци за литар (февруари 2015 година). Тоа е пад од 10 проценти за една година. Еми АГ е најголемиот производител на млеко во Швајцарија. Бидејќи тие излегоа на берзата во декември 2014 година, може да се тврди дека швајцарското млеко се тргува на швајцарската берза.

  Во алпските региони, фармерите обично го товарат во своите возила за да го остават на собирно место во градот. Во Ленцерхајд, 1.600 литри свежо млеко тече низ цевковод од Алпите директно до фабриката за преработка Пурацентар.

  Низ Швајцарија, машините нудат свежо млеко од фарма цел ден, седум дена во неделата.

  Потрошувачка на млеко во Швајцарија

  Просечен Швајцарец пие 70 литри годишно. Тоа се вкупно 233 чаши за само една година! 2014 година беше година со највисоко забележано производство. 550.000 млечни крави во Швајцарија произвеле 3,47 милиони тони млеко. Ова е еднакво на обемот на 1.348 олимписки базени!

  Agrobot

  Во многу делови од светот млекото се продава на потрошувачите во различни видови и вкусови: обезмастено, полномасно, со витамин Д итн. Во Швајцарија тоа не е случај бидејќи повеќето млеко природно е „целосно“.

  По скандалот со млекото во 2008 година, кинеските бебиња станаа најголеми потрошувачи на формула за новороденчиња направена од швајцарско млеко. Покрај Нестле, најмалку една фабрика за преработка на млеко во близина на Луцерн има посветени линии за производство на бебиња.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Дали знаете?

  Најактивната крава во светот се вика Lovely. Таа е светски познатата швајцарска „слатка“ маскота. Оваа крава се појави во десетици рекламни кампањи кои ги промовираат здравствените придобивки од млекото. Очигледно таа е најактивната крава на светот!

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img