Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Tuesday, February 27, 2024

More
  домаАгро ВестиВо март, првата жетва на пченица во пустината ОАЕ

  Во март, првата жетва на пченица во пустината ОАЕ

  Agrobot

  ОАЕ (Обединетите Арапски Емирати) имаа проблеми со снабдувањето за време на пандемијата „Ковид-19“. Донесоа директива и сега го прошируваат производството на важното за нив жито.

  Во Обединетите Арапски Емирати, во емиратот Шарџа, во близина на градот Млеихи, постои уникатен земјоделски имот на 400 ха, со големина од 500 фудбалски игралишта. Првата жетва на пченица таму се очекува во март, со принос од 1.700 тони, пренесува National news. Се одгледуваше во пустина без употреба на пестициди, хемикалии или генетски модифицирани семиња. Културата ќе се обработува во мелници во локалната област и низ ОАЕ.

  Планот е одгледување на 1.900 ха

  Претседателот на Одделот за земјоделство и сточарство таму, Калифа Мусабех Ахмед Алтенеиџи, рече дека ја очекуваат жетвата помеѓу 15 и 20 март, а пченицата ќе биде достапна на пазарот во мај или јуни. Целта на проектот е етапно да достигне вкупна површина од 1.900 хектари. Алтенеиџи го истакна значењето на неговото одгледување, бидејќи оваа земја увезува 1,7 милиони тони од оваа житарка.

  За време на пандемијата „Ковид-19“, тие беа соочени со проблеми со снабдувањето и затоа, според директивата на шеикот Султан бин Мухамед Ал Касими, владетелот на Шарџа, започнаа со производство. Резултатите од анализата на почвата покажаа дека онаа во Млеиха нуди најпогодни услови.

  Модерен систем за размножување

  Фармата е опремена со најсовремена технологија, која вклучува сензори за температура и влажност на почвата, за да не се троши вода, како и сателитска технологија која обезбедува низа податоци.

  petel baner

  Метеоролошката станица на лице место обезбедува податоци за прогноза до 48 часа за температурата, брзината на ветерот и влажноста. Доколку се предвиди дожд, наводнувањето се намалува.

  Инаку, нивите се наводнуваат со акумулација со капацитет од 16.000 кубни метри вода. Шест големи вшмукувачки пумпи обезбедуваат до 60.000 кубни метри вода дневно. Се користат кружни системи за наводнување кои се движат со помош на мотори, додека сателитското следење се врши од далечина со помош на апликации. Сè е автоматизирано и целиот систем го сервисираат двајца инженери и шест до седум работници.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во рамките на проектот се тестираат 30 сорти пченица, а експерти секојдневно го следат родот. Врз основа на овие експерименти се избира оној што одговара на условите во оваа земја.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img