Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

27.8 C
Skopje
Sunday, June 23, 2024

More
  домаАгро советиСовети за одгледување лути пиперчиња

  Совети за одгледување лути пиперчиња

  petel baner

  Многумина од нас се љубители на лути пиперчиња како додаток во исхраната. Еве неколку совети за одгледување.

  Тие изгледаат прекрасно и како декорација во саксија. Многу е лесно да одгледувате лути пиперчиња и да ја збогатите вашата градина или балкон со интересно растение во саксии.

  Во нашите краишта пиперката е едногодишно растение и може многу успешно да се одгледува во саксии. Можеме да одгледуваме пиперчиња од семиња или да купиме готови садници.

  agrounik

  Ова семенско растение бара висока температура и одредена влажност. Доколку сакаме да засадиме различни видови лути пиперчиња, најдобро е прво да купиме готови садници кои се правилно означени со името и лутината што ја содржат.

  Како и пиперките, така и пиперчињата имаат потреба од топлина и богат супстрат за нивниот раст и плод.

  Саксиите мора да бидат со соодветна длабочина и ширина, најмалку 20 cm, така што растенијата имаат добар објект за раст. На дното на садот секогаш ставаме дренажен слој од чакал, глина и слично, а потоа садот го наполнуваме со земја. Правиме дупчиња со големина на корените на садниците и добро ги притискаме растенијата во земјата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  При полевање добро е растенијата да се зајакнуваат со органско течно ѓубриво кое се користи за полевање, го додаваме на секои 10 дена.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img