Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

11.8 C
Skopje
Friday, May 17, 2024

More
  домаситеСумак - зачин и природен лек

  Сумак – зачин и природен лек

  petel baner

  Сумак е многу чест зачин во кујните на Блискиот Исток, каде се употребува во повеќето рецепти кои вклучуваат месо и салати.

  Растението Rhus coraiaria го красат прекрасни топчиња со боја на рубин, коишто кога ќе се иситнат, даваат прекрасен прав, кој изобилува со боја и арома.

  Здравствените придобивки на сумакот се огромни, па така се смета дека не постои зачин, што подобро делува против воспаленија. Содржи голема количина на антиоксиданти. Има способност за неутрализација на слободните радикали, кои предизвикуваат карцином, болести на срцето и прерано стареење.

  Agrobot

  Одличен е за сите кои имаат дијабетес тип 2. Студии покажале дека само три месеци секојдневно користење на сумакот, ќе го намали ризикот од развој на кардиоваскуларни болести.

  Неговата примена во кујната како зачин е неограничена.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Го препознаваат како одлична замена за лимон или оцет. Совршено оди со пилешко и риба, а често се додава во ќебапи. На истокот се користи со векови, како освежувачки додаток на јадењата. Нема продавница, пазар, каде не можете да го купите. Поради неговата совршена боја, одличен е за завршно украсување на сосови, зеленчук и супи.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img