Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

35.8 C
Skopje
Saturday, June 22, 2024

More
  домаАгро ВестиТурција е посветена на продолжување на договорот за извоз на жито

  Турција е посветена на продолжување на договорот за извоз на жито

  petel baner

  Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Анкара е посветена на продолжување на договорот, кој е поддржан од ОН, и дозволува Украина да извезува жито преку пристаништата на Црното Море.

  – Напорно работиме на непречено спроведување и натамошно продолжување на Договорот за жито – рече Чавушоглу во говорот на конференцијата на ОН за неразвиените земји, што се одржува во Доха, Катар.

  Чавушоглу нагласи дека со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш разговарал за напорите за проширување на Договорот за жито, пренесе Ројтерс.

  agrounik

  Русија минатата среда објави дека ќе се согласи да го продолжи рокот на важност на договорот, доколку се земат предвид интересите на руските земјоделски производители.

  Договор за извоз на жито од Украина преку црноморските пристаништа беше постигнат во јули минатата година меѓу Москва и Киев, со посредство на ОН и Турција, бидејќи Русија ги блокираше тие пристаништа по почетокот на конфликтот во Украина.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Договорот беше продолжен во ноември и ќе истече на 18 март, доколку не се постигне договор за продолжување.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img