Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Friday, July 19, 2024

More
  домаАгро советиИдеално време за заштита на овошките од штетници

  Идеално време за заштита на овошките од штетници

  petel baner

  Идеално време за прскање на овошките е суво време, без присуство на ветер и кога температурата на воздухот е повисока од пет Целзиусови степени.

  Третирањето на овошките во зимскиот период е основна мерка и во голема мера придонесува за заштита на плодовите од разни штетни организми. Тоа треба да се направи со препарати базирани на бакар и сулфур. 

  agrounik

  „ Се применува во текот на остатокот од вегетацијата, до нејзиниот почеток, односно доаѓањето на пролетта. Најефективен третман е пред движењето на самата вегетација, токму поради зголемувањето на дневните температури и почетокот на набабрување на пупките “.

  Идеално време за прскање на овошките е суво време, без присуство на ветер и кога температурата на воздухот е повисока од пет Целзиусови степени. Нашите овоштари имаат навика да ги третираат дрвјата со гасена вар. Ова ги уништува штетниците кои презимуваат во кората на дрвјата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  „Варта ги рефлектира сончевите зраци, па растенијата го забавуваат нивниот развој и подобро ги поднесуваат доцните пролетни мразови, а кората помалку пука. Користете ги сите заштитни средства според препорачаните дози и во согласност со упатствата“.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img