Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

15.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро ЗабаваЧетирите најтивки раси на кучиња

  Четирите најтивки раси на кучиња

  petel baner

  Ако живеете во зграда и размислувате да посвоите домашно милениче, размислете за следните најтивки раси на кучиња.

  Како што пишува „The Spruce Pets“, најтивки раси на кучиња кои не лаат, за да не ги нервираат соседите, се ретки, па ви ги претставуваме во продолжение:

  Овие се обично тивки и независни кучиња, иако можат да бидат разиграни во друштво на нивните омилени луѓе.

  Тие се многу лојални на своите семејства.

  Четирите најтивки раси на кучиња

  Акита

  Акита

  Акитите можат да бидат одлични кучиња чувари и обично лаат само за да ве предупредат на опасност.

  Тие се исклучително лојални и формираат силни врски со само неколку луѓе.

  Затоа се повлечени во друштво на непознати.

  Басенџи

  Бесенџи

  Басенџи е раса која не лае, туку испушта чуден звук на јодлање.

  Расата не е особено бучна, но не е ниту тивка.

  Кога се возбудени, сопствениците можат да служнат лелекање од овие енергични кучиња.

  Чау Чау

  Чау Чау

  Овие кучиња не лаат освен ако не почувствуваат опасност, но дури и тогаш не се особено гласни.

  agrounik

  Понекогаш има репутација на агресивно куче, но тоа е најмногу затоа што сака да се заштити себеси и своето семејство.

  Шкотски овчар

  Шкотски овчар

  Интелигентни и атлетски градени, кучињата ќе бидат тивки додека немаат нешто важно да „кажат“.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Оваа нежна раса ќе се вклопи во речиси секој дом.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро забава, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img