Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Saturday, May 25, 2024

More
  домаАгро советиСеидба на тиквички: почекајте да се загрее почвата, па сеете цело лето

  Сеидба на тиквички: почекајте да се загрее почвата, па сеете цело лето

  petel baner

  Сеидба на тиквички – Тие можат да се одгледуваат од садници или, што е почесто, од семиња. Не треба да се сеат на отворено додека почвата не се загрее над 10ºC.

  Тиквичките се популарен летен зеленчук чии цветови и плодови се јадат. Видовите со кратка сезона на растење се првиот вистински зеленчук од кој можете да подготвите разновидни оброци. Цветовите се подготвуваат полнети и пржени, а плодот најчесто термички се обработува со варење, динстање или печење. Бербата од првиот до последниот плод трае од еден до два месеци.

  Постојат бројни сорти и хибриди на тиквички кои се разликуваат според должината на сезоната на растење, бојата и обликот на плодот, отпорноста на болести и сушата. Билката може да биде во форма на грмушка или да развие лоза. Најчесто се одгледуваат оние во форма на грмушка кои имаат цилиндричен плод чија боја е зелена или има потемни ленти или е жолта и двобојна.

  Има голем број на сорти: Геновезе (светло зелен, цилиндричен плод), Стриато Д’Италија (плочест плод), Скуро Ди Милано, Дијаманте (темно зелен плод), Београдска (светло зелена), Бела домашна тиквичка и други.

  Покрај нив се одгледуваат и тркалезни тиквички кои се користат за полнење и ѕвездести тиквички. Кога на тоа ќе додадете бројни хибриди, добивате исклучително богат избор.

  Сакаат сончеви места

  Тие можат да се одгледуваат од садници или, што е почесто, од семиња. Не треба да се сеат на отворено додека почвата не се загрее над 10ºC . Оптимално е околу 25ºC, а потоа, со доволно влага, никнува за пет дена. ‘Ртењето може да се забрза со натопување на семето преку ноќ во вода или чај.

  Чувствителни се на мраз и затоа ги сееме во пролетниот период од средината на април или почетокот на мај со задолжителна заштита од ниските температури кои се карактеристични за овој период. Благодарение на кратката сезона на растење, можеме да ги сееме во текот на летото, под услов да им обезбедиме доволно влага.

  За сеидба изберете сончеви места заштитени од ветрот. Ако го одгледувате во контејнери, користете поголеми волумени, бидејќи формираат силни корени и им треба простор. На цветниот кревет, 1 m² е доволно за секое поединечно растение.

  Им одговара богато оплодување 

  Можете да го одгледувате и како расад. Кога ќе формира три до четири вистински листови, пресадете го на постојано место во стаклена градина или на отворено.

  Agrobot

  Во случај на сеење на нива или во градината, тие често се сеат во редови или куќи (оџаци), на пример, до пченка. За сеидба во редови растојанието помеѓу растенијата се движи од 70 до 100 см, додека во куќите се сеат две до три семиња.

  Интензивно формираат плодови и затоа им одговара богато ѓубрење на почвата. Многу позитивно реагира на примената на зрело ѓубриво и други органски ѓубрива. Се полева штом забележите дека почвата се суши, бидејќи е голем потрошувач на вода. Во топлите летни денови наводнувањето е почесто. Првиот знак дека му недостига вода се листовите што паѓаат додека стеблата остануваат исправени.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Можете исто така да го заштитите од недостаток на влага и суша со мулчирање.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img