Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Saturday, July 20, 2024

More
  домаАгро ЗабаваМомордика – егзотичен зеленчук, природен инсулин

  Момордика – егзотичен зеленчук, природен инсулин

  petel baner

  Момордика е јадливо и лековито растение кое е одлично средство за намалување на шеќерот во крвта, а добро успева во нашите поднебја.

  Момордика се одгледува во суптропските и тропските предели, но поради климатските промени може успешно да се одгледува и кај нас.

  Тоа е едногодишен тревни ползавец од семејството на тиквички. Постојат различни сорти со различни форми и големини на плодот. Има разгрането стебло кое може да порасне и до 5 метри и ползи по земја како густ тепих. На истото растение има машки и женски цветови, со жолта боја, кои цветаат во јуни и јули.

  Плодовите се овални и долгнавести околу 30 см, со груба површина. Отпрвин се зелени, а кога ќе достигнат зрелост (што е во септември-октомври) добиваат жолто-портокалова боја. Потоа се отвораат и се наведнуваат на страна. Семињата се светло кафени до црни, опкружени со многу црвена и леплива пулпа.

  Употреба

  Може да се користи цела, но најмногу се користат плодовите. Со оглед на тоа што имаат интензивно горчлив вкус, се користат додека се млади и со зелена боја. Потоа се крцкави и водени, а може да се јадат сирови, варени (на пример полнети со разни видови храна како тиквички) или кисели. Исто така, од нив се прави сок. Тие се исклучително здрави, бидејќи се богати со витамините Ц, А, Е, Б1, Б2, Б3 и Б9. Богати се и со калиум, калциум, цинк, магнезиум, фосфор и железо.

  Листовите може да се користат како варен зеленчук или да се исушат и да се направат лековит чај. Семињата се богати со масло, па затоа се користат за производство на растително масло за јадење.

  Садење и одгледување

  Семето се сее на почетокот на пролетта на заштитен простор, а садниците се пресадуваат на крајот на мај, односно кога ќе помине и последната опасност од мраз. Може да се сее директно во земјата на почетокот на мај. ‘Рти за 10-15 дена.

  Момордика сака сончеви позиции, хранливи, лесни и добро пропустливи почви. Во лето бара редовно и обилно наводнување. Доколку се направат садници, растенијата се пресадуваат на постојано место кога ќе достигнат висина од околу 10 cm и се садат на растојание од 50 cm.

  Расте многу брзо, па затоа треба да се обезбеди потпора. Најчесто се користи мрежа за зајакнување. Може да се одгледува и како ползечка култура, но во тој случај дава помали плодови и со послаб квалитет. Се одгледува како краставица.

  По бербата треба да се чува на температура од 10-12°C во просторија со зголемена влажност. Во овие услови, тие можат да се чуваат две до три недели. Може да се чува на собна температура до два дена.

  Лековити својства на Момордика

  Има антибактериско дејство, го регулира варењето, ги убива паразитите во цревата, помага за зараснување на рани и изгореници. Истражувањата потврдија дека го намалува нивото на гликоза во крвта, како и нејзината традиционална употреба во лекувањето на дијабетес. Во сиромашните земји, ова растение често претставува единствена форма на терапија достапна за лекување на дијабетес. Во 21 век, почна да се користи во лаборатории ангажирани во истражување за сузбивање на ракот.

  agrounik

  Најчесто се консумира во форма на сок од незрели плодови. Сепак, треба да бидете внимателни, односно да не претерувате со сокот, бидејќи може да предизвика гадење и повраќање.

  Листовите може да се исушат и истиснат за да се направи чај, кој исто така има ефект на сузбивање на канцерогени заболувања.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Растението е многу штетно кога се консумира за време на бременост и доење поради горчината на плодот, што доведува до токсичност на млекото.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img