Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

15.8 C
Skopje
Tuesday, February 27, 2024

More
  домаАгро ЗабаваХрана која треба да се избегнува при алергија на полен

  Храна која треба да се избегнува при алергија на полен

  Agrobot

  Луѓето кои имаат алергија на полен знаат дека постојат различни начини за ублажување, но понекогаш ниту еден од нив не е доволно ефикасен и покрај трудот.

  Една од работите што исто така влијае на алергијата на полен е исхраната, односно има намирници кои можат само дополнително да ја влошат состојбата.

  Затоа, во таква ситуација треба да се избегнуваат следниве намирници:

  Млечни производи

  Млечните производи можат да го стимулираат производството на слуз, што ги влошува симптомите како затнат нос и течење на носот. Додека е активна таканаречената пролетна сезона на алергени, можеби е најдобро да избегнувате храна како млеко, јогурт, па дури и сирење.

  Алкохол

  Кога имате алергија на полен, телото ослободува хистамин како одбрана од нешто што го доживува како закана.

  Телото може да произведе хистамин, но може да се најде и во одредени видови храна и пијалоци, вклучувајќи го и алкохолот, што значи дека редовното консумирање алкохол ќе го зголеми нивото на хистамин во вашето тело и ќе доведе до чешање на кожата и затнат нос.

  Кафе

  Ниту вие не треба да пиете кафе, бидејќи како и алкохолот содржи големи количини на хистамин. Што значи дека секој пат кога ќе посакате да пиете кафе, може да ги влошите симптомите на алергија.

  petel baner

  Јаткасти плодови

  Иако јаткастите плодови се една од најздравите намирници што можете да ги јадете, тие исто така содржат хистамин. Ова особено се однесува на оревите и индиските ореви.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Затоа избегнувајте ги овие видови на храна. И обидете се да ги замените со маслиново масло како извор на здрави масти во овој период.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img