Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Saturday, April 20, 2024

More
  домаАгро ВестиИсланд не престанува да лови китови

  Исланд не престанува да лови китови

  petel baner

  Планираното ловење китови во исландските води ова лето е невозможно да се запре, и покрај заклучокот на Управата за храна на земјата дека ловот не е во согласност со целите на законот за благосостојба на животните. Ова го изјави министерот за рибарство и земјоделство Свандис Сваварсдотир.

  Исландската управа за храна и ветеринарство (МАСТ) издаде остра изјава. Ги презентираше резултатите од следењето на минатогодишната сезона на китови, објави Еурактив.

  Минатата година во водите на Исланд биле фатени 148 китови.

  Во четвртина од случаите, китот морал да биде застрелан повеќе пати, два кита морале да бидат застрелани четири пати и биле потребни речиси два часа за да се убие еден.

  Во еден случај, китот избегал по петчасовна потера.

  За МАСТ, ова не е во согласност со целите на Законот за благосостојба на животните на Исланд, според кој ловот секогаш треба да се врши на таков начин што на животните им предизвикува најмала болка и да ги убие за што е можно пократко време.

  Agrobot

  И покрај ова, агенцијата смета дека ниту еден закон не е прекршен.

  Сваварсдотир од Лево-зеленото движење, сепак, рече дека резултатите од извештајот се запрепастувачки.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  – Основата на законот за благосостојба на животните е дека животните уживаат независно почитување. Исто така, јасно е дека ниту едно животно не треба да страда за време на еутаназија. Барем неколку минути, па дури и часови. Многу е изненадувачки да се види тоа – изјави Сваварсдотир.

  Додаде дека извештајот повикува на преоценување на ловот на китови во земјата.

  – Неопходно е да се има добро оправдување ако оваа индустрија сака да има иднина – додавајќи дека податоците што ги собира МАСТ укажуваат дека тоа „повеќе има врска со минатото отколку со иднината“.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img