Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

15.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро ВестиПоефтино жито и масло на светските берзи

  Поефтино жито и масло на светските берзи

  petel baner

  На светските берзи се намалуваат цените на житото и маслото, но поскапува шеќерот.

  Продолжува намалувањето на цените на главните житни производи на светските берзи, јавува Софиската берза, цитирана од БТА.

  Во САД, ФОБ цената на лебната пченица падна за уште 4 долари на 259 долари за тон. А таа во Франција се повлече за 4 евра на 239 евра/тон.

  Украина ја продава пченицата по стара цена од 260 долари за тон, а истото важи и за Русија – 265 долари за тон.

  Пченката во САД поевтини за 9 долари на 269 долари по тон, во Франција падна за 1,25 евра на 227 евра/тон, а во Русија – за 4 до 253 долари по тон.

  agrounik

  Цената на нерафинираното сончогледово масло на берзата во Ротердам поевтини трета недела по ред – сега за 10 долари на 980 долари за тон.

  Рафинираниот шеќер за испорака во август беше единствениот исклучок оваа недела. Поскапувајќи од 7,50 долари на 705,30 долари за тон на лондонската берза.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Откако почна војната во Украина, но и пред тоа поради пандемијата и климатските промени имаше турбуленции на цената на храната.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img