Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

38.8 C
Skopje
Saturday, June 22, 2024

More
  домаАгро ВестиВо кои пет земји на ЕУ сè уште е забранет увозот на...

  Во кои пет земји на ЕУ сè уште е забранет увозот на житарки и маслодајни семиња од Украина?

  petel baner

  Продолжена е забраната за увоз на четири земјоделски производи од Украина во пет европски земји. Имаат голема поддршка од комесарот за земјоделство на Европската комисија, Јануш Војчечовски.

  Европската комисија го продолжи до 15 септември  договорот според кој Бугарија, Унгарија, Полска, Романија и Словачка можат да забранат увоз и продажба на четири земјоделски производи. Транзитот на оваа стока низ овие земји се уште е дозволен. 

  Овие пет земји се пожалија дека либерализацијата на трговијата со Украина од страна на Европската унија доведе до поплава од поевтини украински житарки. Ова го направи домашното производство непрофитабилно. 

  Комисијата, која ја надгледува трговската политика во сите 27 земји-членки на ЕУ, ги дозволи овие ограничувања на увозот на украинска пченица, пченка, семе од репка и семки од сончоглед на почетокот на мај. Оваа исклучителна одлука требаше да трае до понеделник, 5 јуни, но вчера беше продолжена до средината на септември.

  Ја имаат поддршката од Војчечовски

  Петте земји на ЕУ имаат голема поддршка од комесарот за земјоделство на Европската комисија, Јануш Војчеховски. Тој побара оваа забрана да се продолжи до крајот на годината или барем до крајот на октомври.

  Според него, доколку не се пролонгираа мерките, ќе настанеше проблем оваа сезона. Како што тврди, овие пет земји веќе се погодени од приливот на украинска стока. Земјоделците не би можеле да ги пуштат магацините пред жетвата.

  „ Ако не ги задржиме ограничувањата, проблемите ќе продолжат. Можеби и ќе станат поголеми “, рече комесарот. Додава дека во 2024 година притисокот за извоз во овие земји треба да се намали бидејќи украинската жетва се очекува да биде во 2023 година. Војната во Украина трае повеќе од една година, па се очекува да биде 40 проценти помалку од претходната година.

  Половина жетва 

  Сепак, овој процент може да биде уште поголем. Имено, повеќето зимски култури се во добра состојба. Но приносите би можеле да паднат за 20 отсто доколку продолжи сегашното суво и топло време. 

  agrounik

  Производството на житни култури се намали на околу 53 милиони тони во 2022 година од рекордните 86 милиони тони во 2021 година. Владата рече дека може да се преполови во 2023 година или да се намали на 44,5 милиони тони.

  Унгарска забрана за увоз

  За потсетување, пред одлуката за увозни ограничувања за овие четири видови производи, споменатите пет земји се закануваа со еднострани забрани. Некои од нив дури и ги воведоа. Романија никогаш не го спроведе овој план, Полска, Словачка и Бугарија ги укинаа по договор со Комисијата, само Унгарија ги има постојано во сила, што последователно ја одложи исплатата на пакетите помош. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Засега нема информации како ќе постапи Унгарија, која покрај овие четири видови производи забранува увоз на повеќе од 20 од нив, дали тоа ќе продолжи да ја одложува исплатата на помошта и како ќе реагираат другите земји-членки на целата ситуација остнува да видиме. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img