Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

19.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ЗабаваЧуда на природата: отровна птица

  Чуда на природата: отровна птица

  petel baner

  Питохуи со качулка е првата забележана отровна птица во светот. Содржи отров кој е препознаен како едно од најотровните соединенија во природата.

  Тоа е песнопојна птица, социјална птица која живее во семејни групи кои помагаат да се заштити гнездото и да се хранат младите, а често се придружуваат, па дури и ги водат јата од мешани видови во потрага по храна. Сепак, тоа е птица која користи отров кога е во опасност. Откриена е во Нова Гвинеја сосема случајно.

  Орнитологот Џек Дамбахер бил во потрага по рајските птици и поставил мрежи меѓу дрвјата за да ги фати. Таму е пронајден и питохуи дихроус, како што гласи неговото латинско име. Се разбира, таа се бореше додека Џек се обидуваше да ја извади од мрежата, гребејќи и колвајќи по прстите. Тој инстинктивно го ставил прстот во устата за да ја ублажи болката и останал шокиран, бидејќи усните и јазикот почнале да му трнеат, а потоа почувствувал болка, печење и жарење.

  Сумирајќи ги своите впечатоци и не верувајќи дека птицата е виновникот, го зел пердувот и го ставил во устата. Се вратија вкочанетоста и болката. Така, во 1989 година, западниот свет ја откри првата отровна птица во светот.

  Се разбира, домородците на Нова Гвинеја знаеја за оваа птица, некој само требаше да ги праша. Ја нарекуваат „птица ѓубре“ затоа што кога се обиделе да ја изедат и смрдела додека ја готвеле.

  agrounik
  Според Википедија, во 1990 година, научниците кои подготвувале питохуи кожи со качулка за музејски збирки доживеале вкочанетост и пецкање при ракување.

  Во 1992 година, беше објавено дека овој вид и некои други питохуи содржат во нивните ткива, кожа и коски невротоксин наречен хомобатрахотоксин, дериват на батрахотоксин. Ова ги направи првите документирани отровни птици.

  Тоа е отров кој се наоѓа во златната отровна жаба во Колумбија. Тоа е соединение кое предизвикува вкочанетост и печење, а во повисоки концентрации може да предизвика парализа, срцев удар и смрт.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Сè уште не е познато зошто оваа птица е отровна. Се верува дека токсините се произведуваат од нивната исхрана и дека делуваат како одбрана од предатори, и како заштита на птицата од паразити. Птицата не е во опасност од исчезнување, а нивниот број е стабилен.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро забава, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img