Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

20.8 C
Skopje
Monday, July 15, 2024

More
  домаАгро ВестиИрска планира да жртвува 200 илјади говеда во борбата против климатските промени

  Ирска планира да жртвува 200 илјади говеда во борбата против климатските промени

  petel baner

  Ирска размислува да усмрти околу 200.000 говеда во следните три години за да ги оствари таканаречените „климатски цели“ и да го „ублажи глобалното затоплување“.

  Во таа цел во Ирска, планирани се разговори со производителите на млеко и со претставници на владата. Изјавил за германската новинска агенција DPA, претседателот на ирското здружение на добавувачите на свежо млеко Пат Меккормак.

  agrounik

  „Владата ќе мора да покаже решителност и да гго претстави буџетот за финасирање на таквата програма, којашто би можела да биде само доброволна“, истакнал Меккормак.

  Државната агенција за заштита на природната околината неодмана објави дека Ирка веројатно значително ќе потфрли во оставрувањето на климатските цели.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Само земјоделскиот секотор би морал до крајот на деценијата да ги намали емисиите за 4 до 20 отсто. Ирска, инаку, планира да ги намали емисиите за 30 отсто во споредба со нивоата од 2005 година.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img