Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

17.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаАгро ЗабаваЕве како јагодите да останат свежи подолг период

  Еве како јагодите да останат свежи подолг период

  petel baner

  Јагодите спаѓаат во овошје кое е понежно и може да се случи после само една ноќ да почнат да скапуваат, па сме принудени да ги фрлиме.

  Освен со јагодите, тоа се случува и со многу други овошја, па се препорачува доколку не ги јадете веднаш, да ги купите во не толку зрела состојба.

  Јагодите или кое било друго овошје никогаш не треба да се чуваат во кеса, туку треба да се измијат и да се стават во стаклен сад што се затвора за да се заштитат од дополнителна влага од фрижидерот. На пример, класична тегла со капак.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Треба да се стави хартиена салфетка на дното од садот, под овошјето, како и под капакот, со цел да се одржи овошјето свежо. Салфетката дополнително ќе ја впие преостанатата влага, а јагодите ќе бидат сочни и вкусни исто како на денот кога се купени. Овој начин може да се примени и за сите други помали овошја.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img