Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ЗабаваЛубеница за разладување и хидратација во летните денови

  Лубеница за разладување и хидратација во летните денови

  petel baner

  Лубеница – содржи сè што ви е потребно за да ја победите летната жега. Нејзината црвена боја и освежителен вкус ја прават да биде симбол на летно овошје.

  Но, она што можеби не сте свесни е дека јадењето лубеница одлично дејствува на вашето здравје. Изобилува со нутритивни материи, содржи малку масти и го хидрира вашето тело.

  Витамин А
  Овој витамин е важен за заштита на здравјето на очите, а неговото антиоксидативно својство помага во намалување на слободните радикали во телото.

  Витамин Ц
  Сите знаеме дека е потребен за зајакнување на имунитетот, но витаминот Ц го забрзува зараснување на раните, го спречува оштетувањето на клетките, го подобрува здравјето на забите и на непцата.

  Витамин Б6
  Витаминот Б6 е потребен за синтеза на серотонинот и норепинефринот (норадреналинот), кои се заслужни за вашето добро расположение.

  Ликопен
  додека голем број луѓе мислат дека доматот е најдобар извор на ликопен, лубеницата го содржи во најголема концентрација, во однос на кое било овошје и зеленчук. Ликопенот го намалува ризикот од настанување на кардиоваскуларни заболувања и макуларна дегенерација.

  agrounik

  Калиум
  Доколку не ги сакате бананите, калиум можете да побарате во лубеницата. Помага во закрепнување на мускулите, подобро функционирање на мозокот и ги враќа електролитите во рамнотежа. Исто така помага во намалувањето на нивото на крвниот притисок.

  Аминокиселини
  Лубеницата содржи аминокиселини, аргинин и цитрулин. Тие се потребни за одржување на здравјето и целокупниот кардиоваскуларен систем и ја подобруваат циркулацијата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Вода
  Лубеницата ја сочинува 92% вода, што значи дека е одличен извор за хидратација и освежување во текот на жешките летни денови.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img